Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Nasdaq ile Korelasyonu Son Bir Yılın En Düşüğüne Geriledi

Bitcoin ile teknoloji ağırlıklı hisse senedi ağırlıklı Nasdaq endeksi arasındaki korelasyonda gözle görülür bir düşüş yaşandı.
Bitcoin’in Nasdaq ile Korelasyonu Son Bir Yılın En Düşüğüne Geriledi
Yorum

Hisse senetleri ile kripto para sektörü arasındaki ilişki bir süredir piyasaların dikkatini çeken bir olgu olmakta. Bitcoin özellikle Nasdaq endeksi ile fiyat hareketleri açısından benzer bir görünüm sergiliyordu. Son veriler ise bu benzerliğin azaldığını gösteriyor. Bitcoin ile Nasdaq 100 endeksi arasındaki korelasyon son bir yılın en düşük seviyelerini kaydetti.

Kripto ticaret ve yatırım platformu CoinShares, Nasdaq 100 ile Bitcoin arasındaki günlük getiri korelasyonunun, Federal Rezerv’in sıkı faiz politikası ile düştüğünü bildirdi.

BTC ile Nasdaq arasındaki korelasyon seviyesi Şubat 2022’de yüzde 34’e kadar çıkmıştı. CoinShares’e göre FED’in faiz artırımları yavaşlatması ile beraber mevcut korelasyon bozukluğu devam edebilir. Bunun Bitcoin’i faiz oranına duyarlı bir varlık haline getirebileceği belirtildi.

BTC, Nasdaq korelasyonu
Kaynak: CoinShares

Bitcoin daha önce Nasdaq 100 endeksinde listelenen büyük şirketlerle aynı yönde hareket etme eğilimindeydi ve bu, bazı finans uzmanlarının bunu dijital varlığın çeşitlendirici rolüne karşı bir argüman olarak görmesine yol açtı. Bununla birlikte, son zamanlardaki değişim bu uzmanları yanıltır nitelikte.

Bitcoin’in son haftalarda 22.000 doların altına kadar sarkması, bu korelasyonun azalmasına neden oldu. Kripto para piyasası artan endişe ortamında, değerini 1 trilyon doların altına taşıdı.

ABD hükümeti 2021 ve 2022’de dark web’de Silk Road’dan ele geçirdiği 1 milyar dolarlık Bitcoin’i taşıdı ve bu da piyasada daha da fazla endişe yarattı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 21.750 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%