Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hükümetinin 1 Milyar Dolarlık Bitcoin Transferi Endişeyi Artırdı

ABD hükümeti tarafından dark web üzerinde ele geçirilen büyük miktarda Bitcoin transferi yatırımcılar arasında korku yarattı.
ABD Hükümetinin 1 Milyar Dolarlık Bitcoin Transferi Endişeyi Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin hükümet makamları dark web hack’inden kurtarılan 1 milyar dolar değerinde Bitcoin’i, Coinbase’e ait bir cüzdan da dahil olmak üzere yeni cüzdan adreslerine aktardı. Bu denli büyük miktarda BTC transferi, yatırımcılar arasında endişeyi artırdı ve kripto para biriminin fiyatında aşağı yönlü bir hareket getirdi.

Blockchain güvenlik firması PeckShield’ın verilerine göre, yetkililer Bitcoin’i üç işlemde taşıdı. Coinbase kontrollü cüzdanlara yaklaşık 10.000 Bitcoin gönderilirken, yaklaşık 41.000 dolarlık BTC devlet kontrolündeki cüzdanlara yönlendirildi.

İşlem BTC’de Satış Getirdi

PeckShield tarafından yayınlanan raporun ardından, yatıımcılar arasına BTC’nin açık piyasada satılacağına dair kokular arttı. Bu durum BTC’de kayıpları artırdı ve fiyat 22.000 doların altına sarktı. Dijital varlık yazım itibarıyla 21.700 dolardan işlem görüyor.

Açık piyasa satışı, yetkililerin ele geçirilen dijital varlıklarla ilgili geçmiş işlemlerinden farklı bir yol olacaktır. Hükümet genellikle el konulan varlıkları açık artırmada satar. 2014 ve 2015’te hükümet, sanal karaborsa platformu Silk Road’un sahibinden ele geçirilen Bitcoin’i açık artırmaya çıkarmıştı.

Kripto piyasaları analiz firması Kaiko’da araştırmacı olan Conor Ryder, tokenlerin açık piyasada satılmasıyla ilgili endişelerin abartılı olmasına rağmen, Bitcoin fiyatlarının darbe alabileceğine dair korkuların haklı olabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ryder, “Silk Road’dai Bitcoin’lerin Coinbase’e taşınması kesinlikle satış niyetiyle yapılıyor. Bu nedenle Bitcoin’in bazı kısa vadeli ters rüzgarlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını merak etmek gerekiyor.” diye konuştu.

Dijital varlık yöneticisi 3iq araştırma başkanı Mark Connors, piyasanın bu baskıları absorbe edip etmeyeceğinin zaman içerisinde görüleceğini söyledi. Token sahiplerinin kim olduğu ve ne kadar token tuttuklarının, piyasanın potansiyel bir piyasa hareketi olayına ne ölçüde tepki vereceğini büyük ölçüde etkileyeceğini belirtti.

Diğer yandan ABD hükümeti yakın zamanda transfer edilen Bitcoin’ler için planlarını açıkladığından, fiyat yukarı yönde hareket edebilir. Hükümetin BTC’ler ile ilgili planları hakkında pek çok şey bilinmiyor. Yetkililerin Bitcoin’i açık artırmayla satıp satmayacağı belirsizliğini koruyor. Ayrıca hükümetin varlıkları bir noktada konsolide edip etmeyeceği de belirsiz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın