Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Hash Oranında Halka Açık Şirketlerin Payı Artıyor

Halka açık şirketlerin sahip olduğu Bitcoin hash oranının toplam payı geçen yıldan bu yana artıyor.
Bitcoin’in Hash Oranında Halka Açık Şirketlerin Payı Artıyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin ağının en önemli göstergelerinden biri olarak hash oranı öne çıkıyor. Madencilik şirketlerinin yatırımları ile beraber bu oran her geçen gün daha da artıyor. Arcane Research tarafından yayınlanan rapor, halka açık Bitcoin madencilik şirketlerinin artık toplam hash oranının yüze 19’unu oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Hash oranı terimi, bir madencinin bilgi işlem ekipmanı tarafından bir işlemi onaylamak için kullanılan toplam bilgi işlem gücünü ifade ediyor. Daha yüksek bir hash oranı, BTC hash oranının en az yüzde 51’ine katkıda bulunarak blok zinciri üzerinden harcama saldırılarına karşı daha fazla koruma sağlıyor.

Halka açık madencilerin BTC hash oranındaki payı
Kaynak: Arcane Reseach

Geçen yılın başında sadece az sayıda halka açık madencilik şirketi varken, şimdi Bitcoin madenciliğine dahil olan toplam 26 farklı halka açık şirket var. Bu durum şirketlerin halka açılma adımlarını gösteriyor.

Rapor, kamu madencilik şirketlerinin sayısındaki artışın, sermayeye daha fazla erişime sahip kamu şirketleri tarafından yönlendirildiğini ve bunun da madencilik filolarını özel rakiplerinden daha hızlı genişletmelerine olanak tanıdığını öne sürüyor.

BTC yıllık hash oranı
Kaynak: YCharts

Cambridge Bitcoin elektrik tüketim endeksinden elde edilen en son verilere göre, küresel hash oranının yüzde 44,95’i Kuzey Amerikalı madencilerden elde ediliyor. Halka açık Bitcoin madencileri arasında hedef hash oranında öngörülen büyük artışlarla, bu sayının artması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Bu artış Bitcoin’in zaman içerisinde daha merkezi bir hale gelmesine neden olabilir. Bitcoin’in hash oranı, 18 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 248.11 exahash’a (EH/s) ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın