Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Davranışı Hazine Tahvilleri ve Altına Benzeyebilir

Bloomberg analistleri Bitcoin’in bundan sonraki yönünü belirlemeye çalışıyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin’in Davranışı Hazine Tahvilleri ve Altına Benzeyebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin ve kripto paralar geçen aylar içerisinde, yüksek enflasyon ve faiz artırımlarının gölgesinde büyük kayıplar yaşadı. Kripto para birimi 17.000 dolara kadar geriledi ve buradan hafif toparlandı.

Fiyat an itibarıyla 22.900 dolar seviyesinde bulunuyor. Bitcoin geçen zaman içerisinde ABD borsaları ve hisse senetleri ile benzer hareketler izledi. Analistler bundan sonrası için hareketin nasıl olacağını tahmin etmeye çalışıyor.

Bloomberg’in bir araştırmasına göre Bitcoin ilerleyen dönemde hisse senetlerinden ziyade, ABD Hazine tahvilleri ve altın gibi davranmaya başlayabilir. Emtia analisti Mike McGlone ve piyasa analisti amie Coutts, Bitcoin’i altın, tahvil ve petrol piyasaları ile karşılaştırdı.

Analistler azalan küresel büyüme ve Fed’in faiz artırımlarının piyasayı baskıladığını belirterek, bunun sonucunda Bitcoin’in hisse senetlerinden çok ABD Hazine bonolar gibi hareket edebileceğini belirtti.

Genellikle T-Tahvil olarak adlandırılan hazine bonoları, ABD Hazine Bakanlığı tarafından ihraç edilen uzun vadeli devlet borçlanma senetleridir. 20 ila 30 yıl arasında değişen sabit bir getiri oranı ve vade süreleri bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin Uzun Vadede Yüksek Performansa Sahip

Bloomberg analistleri kripto paraların Temmuz ayında hareketli ortalamaya kıyasla en düşük seviyeye ulaştığına dikkat çekti. Bitcoin’in 200 haftalık hareketli ortalamanın altına inmesinin doğal olduğuna yer verildi.

Bitcoin’in geçen yılın Kasım 2021’deki zirvesinden yüzde 65 aşağıda olduğuna atıfta bulunan analistler, yine de Mart 2020’deki seviyenin beş kat üzerinde olduğunu belirtiyor.

Bitcoin’in yaklaşık on yıl önce başlangıcından bu yana en iyi performans gösteren varlıklardan biri olduğu sonucuna varan araştırmacılar, kripto paranın Hazine bonoları veya altınla benzer şekilde küresel teminat haline gelebileceğini belirterek, ileride bu benzerliğin daha da artabileceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.