Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Bir Aylık Volatilitesi 17 Ayın En Düşüğüne Ulaştı

Bitcoin’deki azalan volatilite, 2020’nin sonlarında başlayan boğa koşusunun başlangıcını hatırlatıyor. Detaylar haberde...
Bitcoin’in Bir Aylık Volatilitesi 17 Ayın En Düşüğüne Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin geçen yılın Kasım ayında tarihi zirvesini yaptıktan sonra yüzde 40’tan fazla düştü ve yatay aralıktaki hareketini sürdürüyor. Son 30 günlük veriler BTC’deki volatilitenin iyiden iyiye azaldığını gösteriyor. Bu durum daha önce 2020’nin sonlarındaki boğa koşusunun başlangıcından önce görülen bir tabloya işaret ediyor.

Arcane Research tarafından sağlanan verilere göre, önde gelen kripto para biriminin dört hafta boyunca günlük getirilerin standart sapmasını ölçen 30 günlük oynaklığı, 5 Kasım 2020’den bu yana en düşük seviye olan yüzde 2,2’ye geriledi. Böylece 30 günlük volatilite son 17 ayın en düşük seviyesine ulaşmış oldu.

Bitcoin volatilite grafiği
Kaynak: Arcane Research

Volatilitedeki düşüş, Binance ve FTX borsalarının kaldıraç oranlarını azaltma kararı, kripto marjlı vadeli işlemlere olan ilginin azalması ve daha yakın zamanda işlem hacimlerindeki düşüşe bağlı spekülatif ilginin azalması gibi çeşitli faktörlere bağlanabilir.

Kaiko Research tarafından izlenen veriler, Bitcoin ve Ethereum’un haftalık işlem hacimlerinin 2021 yazından bu yana en düşük seviyelere gerilediğini gösteriyor.

Kaiko paylaştığı haftalık bülteninde “Yatırımcılar artan makro belirsizlik nedeniyle Bitcoin ve Ethereum ticaret hacimleri Aralık ayından bu yana önemli ölçüde azaldı.” ifadelerini kullandı. BTC ve ETH haftalık ticaret hacminin Mart ayının sonuna göre 7 milyar dolar ve 5 milyar dolara düştüğü bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Bitcoin ve Ethereum haftalık işlem hacimleri
Kaynak: Kaiko

Uzun bir düşük fiyat dönemi, genellikle her iki tarafta da olabilecek şiddetli fiyat hareketiyle sonuçlanır. Önceki düşük oynaklık, 2020 Eylül – Kasım ayları arasında sürdü ve kripto para birimi 10.000 ila 13.000 dolar aralığında hareket ediyordu.

Fiyatlar Haziran 2019’un en yüksek seviyesi olan 13.800 doların üzerine çıkmış ve 5 Kasım’da kırılma yukarı yönlü gerçekleşmişti. Bunun tekrar olup olmayacağı bilinmez ancak büyük bir hareketin yaklaştığına dair işaretlerin olduğu söylenebilir.

Arcane Research, yedi günlük oynaklığın 30 günlük oynaklığın üzerine tırmandığını ve bunu piyasada bir uyanma sinyali olabileceğini belirtti. Bitcoin yazım itibarıyla 41.600 dolar seviyesinden işlem görüyor ve geçen haftadan bu yana süregelen kayıplarını geri almaya çalışıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın