Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Yaklaşan Ayı Kesişmesine Rağmen Yükseliş Gelebilir

Teknik grafiklerde düşüşün devamına işaret eden bir kesişim, tarihsel olarak yükseliş olabileceğini gösteriyor.
Bitcoin’de Yaklaşan Ayı Kesişmesine Rağmen Yükseliş Gelebilir
HABER GİRİŞ

Bitcoin geçen haftalar içerisinde kayıplarını artırırken, bundan sonraki seyrin nasıl olacağı merak ediliyor. Teknik tablolara bakıldığında, bu düşüşün süreceğini düşündürecek bir kesişimin yaklaştığı görülüyor.

Üç günlük bir mum grafiği, son 100 mum çubuğunun basit hareketli ortalamasının (SMA) 200 mumluk SMA’nın altında geçişin eşiğinde olduğunu gösteriyor. Bu Aralık 2018’den bu yana iki ortalamanın ilk kez kesişmesi oluyor.

Hareketli ortalamalardaki bu kesişim düşüşün devamını düşündürüyor olsa da, tarihsel verilere bakıldığında ayı piyasasının sonunun geldiği ve boğa rallilerinin başladığı görülüyor.

BTC 3 günlük grafik
Kaynak: TradingView

Ortalamalar, Aralık 2018’de düşüş yönünde kesişti ama satıcılar pazarın yanlış tarafında yer almıştı. Bitcoin bu dönemde 3.200 dolar civarında dibe vurdu ve sonraki üç ayı bir rallinin hazırlığı ile geçirdi. Kripto para birimi, Haziran 2019’un sonunda 13.800 dolara ulaşmıştı.

Şubat 2015’in ayı çaprazı en yüksek satışla aynı zamana denk geldi ve Bitcoin yedi ay sonra çok yıllı bir boğa koşusuna başladı. Haziran 2012 tarihli ilk ayı çaprazı, satıcıları pazarın yanlış tarafında tuzağa düşürdü.

GCM Yatırım Banner

Daha uzun süreli hareketli ortalamalar arasındaki geçişler, geçmiş verilere dayandıkları ve fiyatları geciktirme eğiliminde oldukları için zıt göstergeler olarak bilinirler.

Tarih Tekerrür Edecek mi?

Geçmişteki performans gelecekteki sonuçların garantisi olmamakla beraber, yeniden benzer bir durumun yaşanabileceği kaydediliyor.

Fed’in agresif faiz artırımları ile beraber şahinliği zirve yapmış görünüyor ve tüccarlar şimdi 2023 yılındaki faiz indirimlerini fiyatlıyor.

Bitcoin günlük kazançlarını yüzde 6’nın üzerine taşıdı ve an itibarıyla 21.400 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.