Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Son Düşüşün Nedeni Ne? Altcoin Rallisi Başladı mı?

İflas eden Mt. Gox’un alacaklılarına ödeme yaptığının iddia edilmesinin Bitcoin üzerinde baskı oluşturduğu düşünülüyor. Kripto para piyasasında neler oluyor?
Bitcoin’de Son Düşüşün Nedeni Ne? Altcoin Rallisi Başladı mı?
HABER GİRİŞ

Öncü para birimi Bitcoin (BTC), 2023’ün son aylarında kayda değer bir yükseliş göstermeyi başardı. Dalgalı hareketlerin devam ettiği süreçte BTC son günlerde bazı geri çekilmelere maruz kaldı. Yatırımcılar kripto para piyasasında hangi faktörlerin fiyatları etkilediğini merak ediyor.

Birçok analist, 26 Aralık’ta sert bir geri çekilmeye yaşayan BTC’nin Mt. Gox gelişmelerinden etkilendiğini düşünüyor.

Japonya merkezli kripto para borsası Mt. Gox’un iflasının ardından ödemelere başladığına dair haberler hızla yayıldı. Bu süreçte BTC’de düşüşlerin öne çıkması Mt. Gox’un borçlu olduğu kişilere ödeme yapmasıyla ilişkilendirildi. Öyle ki Mt. Gox kayyumunun elinde 6 milyar doların üzerinde BTC olduğu biliniyor.

Bitcoin’de Son Düşüşün Nedeni Ne? Altcoin Rallisi Başladı mı?Kaynak: Paratic Piyasalar

Önceki yıllarda da Mt Gox’un ödemelere başlayacağına dair bazı iddialar ortaya atılmıştı ve bu durum kripto paralar üzerinde bazı fiyat hareketlerine sebep olmuştu. Kripto paraların popülerliğinin artması ve piyasanın büyümesiyle söz konusu gelişmenin etkisi önceki yıllara göre azaldı. Fakat 2023 yılı sona ererken konunun tekrar gündeme gelmesinin BTC fiyatları üzerinde etkili olduğu düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Mt. Gox’dan alacaklı olan bazı kişiler, şirketten iki kez ödeme ve yetkililerden e-posta aldıklarını belirtiyor. 26 Aralık’ta 42 bin 319’a kadar inen BTC’nin bugün tekrardan yükselişe geçmesi, ödemelerle ilgili hikayeye ara verildiğini düşündürdü. Bitcoin, saat 18.20’de yüzde 0,6 artışla 42 bin 860 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin Hakimiyeti ve Altcoinler

Bir yılı aşkın süredir devam eden BTC hakimiyetindeki yükseliş, Aralık ayının ikinci yarısı itibarıyla düşüşe geçti. Bu durum altcoinlere yönelik talebin artmaya başladığına dair önemli bir sinyal olarak kabul edildi.

Bitcoin haricinde toplam kripto para piyasası değeri Ekim’den bu yana yükselmeye devam etti ve geçen ayın ikinci yarısında yaklaşık 670 milyar odlar kritik bir eşiğin üzerine çıktı.

Söz konusu süreçte Solana (SOL), Injective (INJ) ve Tiamonds (TIA) gibi kripto paraların BTC’den çok daha iyi bir performans gösterdiği gözlemlendi. INJ, yıllık kazancını yüzde 2929’a, SOL ise yüzde 868’e çıkarırken BTC’de bu gösterge yüzde 157 seviyesinde. Veriler ışığında kripto para piyasasında altcoinlerde rallinin başladığına yönelik ifadeler kullanılmaya başlandı.

Blockchaincenter.net tarafından hazırlanan rapora göre son 3 aylık dönemde en büyük 50 altcoinin yüzde 75’i BTC’den daha iyi bir performans gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.