Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Halving Yaklaşıyor: Bitfinex Yatırımcıları Uyardı

Bitfinex analistleri, Bitcoin'in dört yılda bir gerçekleşen yarılanması öncesinde yeni bir düşüş yaşanabileceği uyarısında bulundu. Ayrıntılar haberde...
Bitcoin’de Halving Yaklaşıyor: Bitfinex Yatırımcıları Uyardı
HABER GİRİŞ

Kripto para topluluğu, Bitcoin’de dört yılda bir gerçekleşen madencilik ödülü yarılanmasını bekliyor. Sıradaki halving olayı bu yılın Nisan ayında gerçekleşecek. BTC’nin fiyatı spot ETF’lerin onaylanmasının ardından 43.000 doların altına düştü.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 42.900 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitfinex analistleri tarafından paylaşılan yeni raporda, fiyattaki düşüşün madencilerin satışlarının etkisiyle olduğunu belirtti.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Raporda, madencilerin bu yılki yaklaşan halvinge hazırlık amacıyla satış yapmaya hazırlandıkları , bunun da Bitcoin ödüllerinin azalmasına ve dolayısıyla ticari kârlılıklarının azalmasına yol açacağı belirtildi.

Analistler satışların madencilere altyapılarını yükseltmeleri için sermaye sağladığını onların piyasa likiditesi üzerindeki etkisini ortaya koyduğunu vurguladı.

Madencilerin BTC rezervlerinin spot bitcoin ETF onaylarından kısa bir süre sonra önemli ölçüde düştüğüne dikkat çekilen raporda, “Geçen hafta madenci cüzdanlarından bugüne kadar kaydedilen en büyük çıkış görüldü ve daha fazla satış yakın olabilir” ifadeleri kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Yarılanma sonrası madencilerin blok zincirine yeni blokları doğrulamak ve eklemek için aldıkları ödül yüzde 50 azalacak. Bu kripto para birimindeki kıtlığın artmasına ve deflasyonist bir yapının oluşmasına zemin hazırlıyor.

Yarılanma yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşirken, son yarılanma 2020 yılında blok ödülünün 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düşürülmesiyle gerçekleşti. Bir sonraki yarılanma, yaklaşık 840.000 bloğun madenciliğinden sonra gerçekleşecek ve blok ödülünün mevcut 6,25 BTC’den blok başına 3,125 BTC’ye düşmesine yol açacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın