Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de ETF Rüzgarı Sürüyor: Büyük Yükseliş Başladı mı?

Bitcoin, spot ETF'lerln onaylanma olasılığından aldığı destek ile geçen yılın Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Detaylar geliyor...
Bitcoin’de ETF Rüzgarı Sürüyor: Büyük Yükseliş Başladı mı?
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve kripto paralar yeni haftaya güçlü bir yükseliş dalgası ile başladı. BTC uzun zamandır süregelen durgun seyrini yukarı yönlü sonlandırmış görünüyor. Kripto para birimi yükselişini 35.200 dolar seviyesine kadar taşıdı.

Bu, Mayıs 2022’den beri en yüksek seviyeyi temsil ediyor. BTC yazım itibarıyla 665 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 34.000 dolar seviyesinden işlem görüyor. Fiyat 15 Ekim tarihinden bu yana yüzde 30’a yakın yükseliş kaydetti. En değerli altcoin olan Ethereum ise 1.700 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Piyasadaki yükseliş dalgası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanacağı beklentisi ile gerçekleşiyor. Bu yükseliş kripto para piyasasının toplam değerini 1.26 trilyon dolara taşıdı.

Bir notta Bernstein, Bitcoin’i 31.000 dolarlık kritik direnç noktasının ötesine iten ralliyi, BlackRock’un bitcoin ETF’sini Depository Trust & Clearing Corporation veritabanında $BITC koduyla listelemesine bağlıyor.

Woo Network’ten Jack Tan, Bitcoin’in gelecek aylarda 75.000 dolar seviyesine ulaşabileceğini öne sürdü. Ani yükselişin, ETF’lerin gerçekten onaylanması durumunda ne olacağına dair sadece bir önizleme olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tan ayrıca, altcoinlerin, Bitcoin’in güvenlik mekanizmasına sahip olmadıkları için teknoloji hisse senetleriyle daha uyumlu işlem gördüklerini ve onların Bitcoin ve Ethereum’dan daha düşük performans göstermelerini beklediğini, ama bu varlıkların eninde sonunda Bitcoin’e yetişeceğini belirtti.

Bybit’in finansal ürünler başkanı David Lo ise BTC hakimiyetinin şu anda 2021’in başlarından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çekti. Maple Finance’in Sermaye Piyasaları ve Büyüme Başkanı Quinn Thompson, Bitcoin’in altının modern eşdeğeri olarak ortaya çıktığına ve ekonomik belirsizlikler sırasında yatırımcılar için bir sığınak görevi gördüğüne inanıyor.

Tasfiyelerde Büyük Artış

Kripto likidasyon grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bitcoin ve altcoinlerdeki yukarı yönlü hareket, vadeli işlemlerde tasfiye oranlarının artmasına neden oldu. Coinglass verileri son 24 saatte 95 bine yakın yatırımcının likide edildiğini ve 400 milyon dolara yakın pozisyonun tasfiye edildiğini gösteriyor.

Fiyatta yükseliş gerçekleşmesi nedeniyle toplam tasfiyelerin yüzde 75’e yakını kısa pozisyonlar üzerinde görüldü. Bitcoin ve Ethereum sırasıyla 220 milyon dolar ve 60 milyon dolar ile likidasyonlara öncülük etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.