Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Düşüş İhtimali: Balina Sayısı ve İşlemleri Azalıyor

Bitcoin’in son günlerdeki düşüşü balinaların faaliyetlerini de etkilemişe benziyor. Son veriler ağdaki balina sayısının arttığını gösteriyor.
Bitcoin’de Düşüş İhtimali: Balina Sayısı ve İşlemleri Azalıyor
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası geçtiğimiz günlerden bu yana yaşadığı düşüş ile 2 trilyon dolar seviyesinin altına düştü. Bitcoin geçen iki hafta içerisindeki kayıplarını yüzde 15’in üzerine taşıdı ve 39.000 dolar seviyesini test etti.

Bu durum balina sayısında da düşüşe neden oldu. Analist Ali Martinez, ağdaki 10.000 BTC’den fazla tutan adreslerin sayısının son dört gün içinde yüzde yüzde 4,6 düştüğüne dikkat çekti.

Martinez ayrıca Glassnode’dan kripto cüzdanlarında 10.000 BTC’den fazla olan adres sayısındaki önemli düşüşü gösteren bir grafik paylaştı.

10 binden fazla Bitcoin tutan adresler
Kaynak: Glassnode

Bitcoin fiyatı göz önüne alındığında, toplamda en az 400 milyon tutan dört balinanın ağdan ayrıldığı ya da arzlarını yeniden dağıttığı düşünülebilir.

Analiste göre, balinaların bu tür davranışları, Bitcoin üzerinde önemli bir aşağı yönlü baskı uygulayabilir ve muhtemelen fiyatını 39.800’ün doların altına itebilir.

GCM Yatırım Banner

Santiment ise Pazartesi’den Cuma’ya günde 1 milyon doları aşan yaklaşık 4.000 Bitcoin balina işleminin sürekli arzının gözlemlenebilir olduğunu, hafta sonları hafif yavaşlamalar olduğunu bildirdi.

BTC balina işlemleri
Kaynak: Santiment

Şirket büyük artışların Nisan ayındaki geri çekilmeden sonra bir fiyat sıçramasının habercisi olabileceğini kaydetti. Fiyat düşüşleri dönemlerinde Bitcoin balina işlemlerindeki bir artış, olası bir dip fiyatına işaret ederken, fiyat artışları dönemlerinde bu tür işlemlerdeki artış, satış sinyali olarak değerlendirildi.

BTC günlük grafik
Kaynak: CoinMarketCap

Son günlerde sert düşüş kaydeden BTC, yazım anında yukarı yönlü hareket ediyor. Bitcoin an itibarıyla 40.600 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para biriminin güncel piyasa değeri 770 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.