Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Devran Dönecek mi? Bu İki Veri Çok Şey Anlatıyor!

2023 yılındaki rotasının ağırlıklı olarak ne yöne olacağı merak edilen Bitcoin için PnL ve NUPL göstergeleri dikkat çekici sonuçlar ortaya koyuyor. Detaylar haberde;
Bitcoin’de Devran Dönecek mi? Bu İki Veri Çok Şey Anlatıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ayı piyasasının ne zaman sona ereceği hakkında şimdiye kadar sayısız tahmin yapıldı. Hiç kuşku yok ki, birkaç önemli ölçüte göz atmak, amiral kripto para birimi Bitcoin ve onun gelecekteki hareketini çevreleyen söylentileri ve teorileri anlamlandırmaya çalışırken doğru yolu göstermeye yardımcı olabilir.

PnL (Kâr ve Zarar Endeksi) ve Net Gerçekleşmemiş Kâr veya Zarar (NUPL) metrikleri görünen o ki 2023 yılında Bitcoin için olası bir düşüşe işaret ediyor. Bunun yanı sıra, BTC piyasasında long pozisyon alan yatırımcıların sayısının daha fazla olması dikkat çekiyor.

Bitcoin’de Dibe Ulaşıldı mı?

“Dip” terimi, fiyatların tekrar yukarı doğru hareket etmeye başlamadan önce en düşük seviyeyi gördüğü noktayı ifade eder.

Bitcoin’in dibinin nerede olacağına dair pek çok söylenti ve tahmin varken, CryptoQuant’ın yakın tarihli bir gönderisi, kral kripto para için henüz dip seviyeye ulaşılmadığını gösterdi.

PnL Verileri Uyarı Veriyor

Kâr ve Zarar Endeksi tablosuna göre, Bitcoin yıla düşük değerlenmiş bölgede başladı; yine de 365 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkamadı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CryptoQuant

Metriklerin yerleşimi, Bitcoin fiyatının daha da düşmeye devam edebileceğini gösterdi.

NUPL Kayıp Sinyali Veriyor

Net Gerçekleşmemiş Kâr veya Zarar (NUPL), Bitcoin’in gerçek durumuna erişmek için kullanılabilecek bir başka önemli göstergedir. İlgili gerçekleşmemiş kazançlar ve kayıplar arasındaki farkın bölünmesiyle hesaplanır.

Negatif bir değer, kayıptaki bir piyasayı gösterirken; pozitif bir değer, kârlı bir piyasayı gösterir. Pazarın kârlı olup olmadığı, NUPL on-chain göstergesine bakılarak belirlenebilir.

Glassnode’un NUPL metriği, kripto para biriminin sıfırın altında olduğunu ortaya çıkardı ve bu da varlıklarda bir kayıp sinyali veriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Long Pozisyonlar Hakimiyetini Koruyor

PnL ve NUPL tabloları kasvetli görünen bir görünüm sunsa da, yatırımcılar BTC’nin fiyat artışı konusunda iyimser olmaya devam ediyor.

CryptoQuant’taki finansman oranı tablosunda metriklerin konumu göz önüne alındığında, yatırımcıların long pozisyon oluşturarak uzun vadede Bitcoin fiyatında sürekli bir artışa güvendikleri anlaşılıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CryptoQuant

PnL ve NUPL ölçümlerine bakıldığında bir bakışta Bitcoin piyasasının henüz dibe ulaşmadığı anlaşılıyor. Haber yazımı esnasında, dijital varlığın fiyatı yaklaşık 16.800 dolarda geziniyordu. Kripto para, düşüşten önceki aylarda bulunduğu 20 bin dolar civarındaki bölgeye geri dönmesine izin verecek bir toparlanma sahneleyemedi.

Bununla birlikte, yatırımcılar gelecekte bir fiyat artışı konusunda iyimser görünüyorlar ki bu, bir piyasada dipler oluştuktan sonra her zaman böyledir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın