Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Büyük Hareket: Son 3 Ayın En Yüksek Seviyesi

Bitcoin yeni hafta ile beraber yükselişini hızlandırdı. Kripto para birimi 47.000 doların üzerine çıktı. Piyasadan son veriler haberin devamında...
Bitcoin’de Büyük Hareket: Son 3 Ayın En Yüksek Seviyesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin son haftalardaki yükselişine devam edecek gibi görünüyor. Kripto para birimi hafta sonunda 44.000 dolar seviyesinden giriş yapmıştı. Yeni haftanın açılış saatleri yaklaştıkça, yukarı yönlü hareket hızlandı.

Dijital varlık 47.000 doların üzerine çıktı ve bu son 3 ayın en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Bitcoin an itibariyle 46.700 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum da BTC’ye ayak uydurdu ve 3.300 doların üzerine çıktı.

Altcoinlerin büyük bölümü yüzde 10’a yakın yükselişler kaydetti. Solana, Cardano ve Avalanche, diğer altcoinlerin yanı sıra, Dogecoin ve Shiba Inu da sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 3’lük artışlar yaşadı. Yükseliş hareketi sonrası kripto para piyasasının toplam değeri 2.1 trilyon dolar seviyesine yaklaştı.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

BitBull Capital’in CEO’su Joe DiPasquale yükselişle ilgili değerlendirmesinde, “Alıcılar bu direnç çizgisini desteğe dönüştürmeye ve fiyatlandırmada daha fazla adım atmaya çalıştıkça ticaret hacimleri artıyor. Ancak bu çizgiyi daha aşağı bir seviyede konsolide edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

DiPasquale geçtiğimiz haftanın bitişi ile beraber Bitcoin’in üç aylık opsiyonların sona ermesi göz önüne alındığında, güçlü bir hafta geçirdiğini söyledi. Fon yöneticisi geçen Federal Rezerv’in faiz oranlarını yükseltme kararının ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin devam etmesinin ardından BTC’nin direnç gösterdiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

İlerleyen günlere dair temkinli konuşmayı sürdüren DiPasquale “Piyasa katılımcıları yükselmeye başlarken ve korku ve açgözlülük endeksi nötr durumdayken, BTC boğaları daha fazla devam etmek için fiyatın 46.000 doların üzerinde konsolide olmasını isteyecektir. Önümüzdeki hafta, çeyreğin sonunu işaret ettiği için önemli ve bundan sonra oynaklığın arttığını görebiliriz.” diye konuştu.

Bitcoin teknik olarak bakıldığında, gün içi çizelgelerinde aşırı satın alınmış gibi görünüyor ve bu da fiyatta kısa vadeli bir gerilemeye yol neden olabilir. Kripto para birimi, üç aylık bir ticaret aralığının zirvesi olan 46.000 dolar civarında ilk dirençle karşı karşıya. Geri çekilme olması halinde 40.000-42.000 dolar seviyesi destek görevi görebilir.

BTC haftalık grafik
Kaynak: TradingView

Haftalık grafikte BTC, Haziran 2021 dip seviyesine göre 28.800 dolar civarında daha yüksek bir düşük fiyat belirledi. En son döngünün en düşük seviyesine bu yıl 24 Ocak’ta 33.100 dolar ile ulaşılmıştı. Bu da uzun vadede yenilenen satın alma gücünü gösteriyor. Ayrıca, momentum sinyalleri kısa vadeli bir rahatlama rallisini destekleyebilir ve pozitife dönmek üzere.

Bir önceki düşüş trendinin yüzde 50 geri çekilmesi olan 50.100 dolarda güçlü bir direnç görünüyor. Bu noktada, BTC’nin rallisi, Eylül 2021’de meydana gelene benzer şekilde durabilir. Yine de Nisan ve Mayıs arasındaki tarihsel yükseliş verileri, alıcıları bir yıllık bir ticaret aralığında da olsa aktif tutabilir.

Aylık tabloda ise momentum sinyalleri negatif kalmaya devam ediyor. Bu, Nisan ve Kasım fiyat zirvelerinden kaynaklanan güçlü genel direnç nedeniyle yukarı yönlü hareketlerin sınırlı olabileceği anlamına geliyor.

Kripto para piyasa likidasyon oranları
Kaynak: Coinglass

Bitcoin’deki sert yükseliş, vadeli işlem piyasalarındaki likidasyonların da artmasına neden oldu. Coinglass verilerine göre son 24 saat içerisinde 400 milyon doların üzerinde kaldıraçlı pozisyon tasfiye edildi.

Bu tasfiyelerin yüzde 80’ine yakını ise kısa pozisyonlar üzerinde gerçekleşti. En yüksek tasfiyeler yazım itibariyle, Bitcoin ve Etheruem’da sırasıyla 168 milyon ve 117 milyon dolar seviyelerinde oldu.

Korku ve Açgözlülük endeksi
Kaynak: Alternative.me

Piyasadaki genel durumunu özetleyen Korku ve Açgözlülük Endeksi verileri de, son yükseliş dalgası ile beraber ‘Açgözlülük’ seviyesine yükseldi. İndeks 60’a ulaştı ve bu veri de son 3 ayın en yükseğine gelmiş durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın