Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de 4 Yıl Sonra Bir İlk! BTC’yi Nasıl Etkileyecek?

Bitcoin'in yeni yıl coşkusu dün kamuoyuna yayılan bazı haberlerle ara verirken, amiral kripto paraya dair son veriler ilgi çekmeye devam ediyor. Detaylar haberde;
Bitcoin’de 4 Yıl Sonra Bir İlk! BTC’yi Nasıl Etkileyecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

DXY’nin güçlü bir sıçrama göstermesi ve Genesis Trading’in iflasa hazırlanabileceği haberlerinin tekrar kamuoyuna yayılmasıyla Bitcoin (BTC) fiyatında dün biraz gerileme yaşandı. Öncü kripto para biriminin direnç noktalarını yeniden zorlayıp zorlayamayacağı merak edilirken son gelen veriler ilgi çekiyor.

Glassnode grafiği, Bitcoin’in düşük seyreden borsa bakiyesi sürecinde olduğunu ortaya koyarken; mevcut düşüş trendinin, bir ayı trendi yerine boğa trendinin göstergesi olabileceği belirtiliyor.

Veriler, Bitcoin borsa bakiyesinin 4 yılın en düşük seviyesine indiğini gösteriyor. Peki, bu durum BTC’yi nasıl etkileyecek?

BTC için 4 Yılın En Düşük Seviyesi!

FTX çöküşünün ardından BTC, değerini yüzde 25’in üzerinde arttırdığı ve kayıplarını ciddi biçimde telafi ettiği bir ralli başlattı. Kripto para piyasasının geri kalanı da kral paranın rallisi sayesinde yükseliş hareketlerine başladı.

Bununla birlikte, Glassnode’un borsalardaki bakiye metriği, bu artışa rağmen düşük bir hacim sergiledi. Bu, BTC için neyi gösterebilir?

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Bitcoin Günü Nasıl Kapatır?

BTC, Kasım ve Aralık döneminde yaklaşık 17.000 dolardan işlem görüyordu. Son zamanlarda yaşanan yaklaşık yüzde 26’lık artışlarla fiyat, ilk direnç seviyesinin üzerine çıkmayı başardı.

Ralliden sonra, fiyatta düşüşe yol açabilecek bir faaliyet telaşının meydana geleceği tahmin ediliyordu. Bunun yanı sıra Glassnode, anahtar borsalarda daha az BTC olduğunu bildiriyor.

Paratic Placeholder 640x360
Kaynak: Twitter / @glassnodealerts

Yukarıdaki grafiğe göre BTC’nin borsalardaki bakiyesi 18 Ocak’ta 4 yılın en düşük seviyesi olan 2.249.824,148 BTC idi. Önceki 4 yılın en düşük seviyesi olan 2.249.845,086 BTC ise 19 Aralık 2022’de gözlemlenmişti. Peki, bu veriler BTC’nin fiyatını olumsuz etkileyebilir mi?

Paratic Placeholder 640x360
Kaynak: Glassnode

Merkezi borsalardaki düşük Bitcoin bakiyelerinin aşağı yönlü bir piyasa eğilimi gösterdiği her zaman geçerli değildir. Bitcoin tutan daha az insan onları borsalarda satarak önemli bir piyasa düzeltmesini engelleyebilir.

Soğuk cüzdanlar gibi daha uzun vadeli tutma seçeneklerine geçiş, Bitcoin sahipleri arasında iyimser bir duygu anlamına gelebilir.

Bitcoin (BTC) Netflow, Çıkış Yanlılığını Gösteriyor

Varlığın önceki aylarda yaşadığı çıkış, Bitcoin borsa net akış hacmi metriğinde de belirgindi.

Paratic Placeholder 640x360
Kaynak: Glassnode

İstatistikler, önemli borsalarda girişten daha fazla BTC çıkışı olduğunu gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.