Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de 22 Bin Dolar Seviyesinin Dip Olabileceği Söylendi

Glassnode’un haftalık raporu, BTC’nin gerçekleşen fiyat verisinden yararlanarak, dibe yakın olunduğuna işaret ediyor.
Bitcoin’de 22 Bin Dolar Seviyesinin Dip Olabileceği Söylendi
HABER GİRİŞ

Bitcoin geçtiğimiz günlerde 19.000 doların altına düştükten sonra, kısa sürede hafif toparlanma yaşadı. Dijital varlık yeni hafta ile beraber 24.000 dolara kadar yükseldi. Bu hareket yatırımcılar tarafından kısa vadeli bir rahatlama rallisi olarak görülüyor.

Glassnode tarafından yayımlanan haftalık rapor, fiyatta dip noktaların yakın olabileceğine işaret ediyor. Rapora göre Bitcoin, 22.000 dolar seviyesinde gerçek bir dip oluşturmuş olabilir.

Çöküşte Sona Gelinmiş Olabilir

Zincir üzerindeki veriler, Bitcoin sahiplerinin gerçekleşmemiş kaybının, piyasadaki kan banyosunun sona yaklaştığını gösterebilecek bir seviyeye ulaştığını gösterdi.

Glassnode, Bitcoin’in gerçekleşen fiyatının altında işlem gördüğünde her zaman ayı piyasasında olduğunu bildirdi. Böyle bir seviyenin altında harcanan süre, 150 ila 300 gün arasında değişiyor. 2022’de Bitcoin, gerçekleşen fiyatın sadece 35 gününü harcadı.

Varlığın göreceli gücünü gösteren bir başka ölçü de gerçekleşmemiş kayıptır. Piyasadaki düşüşün ciddiyetini ve varlıklarını kaybeden yatırımcıların yüzdesini gösterir. Mayıs ve Temmuz arasındaki şiddetli piyasa geri çekilmesi sırasında, BTC’nin gerçekleşmemiş kaybı 165 milyar dolar ile 198 milyar dolar arasındaydı.

GCM Yatırım Banner

Kısa Vadeli Yatırımcılar İzleniyor

Glassnode daha önceki döngülerde, piyasadaki toparlanma sinyalinin her zaman pozisyonları kârda olan kısa vadeli sahiplerin sayısında keskin bir artışla geldiğine dikkat çekiyor. Geçmişte olduğu gibi, Bitcoin döngüsel diplerdeyken, kısa vadeli sahipler, varlığın fiyatı satın alma fiyatlarının çoğunun altına düştüğü için kârda değil.

Bu piyasanın hızla toparlanabileceği bir birikim bölgesinde olduğu anlamına geliyor. Geçmişteki diğer ayı piyasalarına atıfta bulunan analitik firması, kalan tüm marjinleri temizlemek ve satıcı yorgunluğuna yol açmak için derin bir teslimiyet olayının gerçekleşmesi gerektiğini kaydetti.

Buna benzer iki olay Luna tokenin çöküşünde ortaya çıktı. Firma bu büyüklükteki bir tasfiyeden sonra muhtemelen bir dip oluşumunun devam ettiğini tahmin ediyor.

Sektörün geleceğine dair farklı değerlendirmeler yapan firmalar da mevcut. Varlık yönetimi firması Grayscale, geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir raporunda, kripto kışının yaklaşık 8 ay daha sürebileceğini öne sürmüştü.

Grayscale şu anki zamanın en iyi satın alma fırsatını temsil ettiğine inanıyor ve tarihteki ayı piyasasının ciddiyetine bakılmaksızın, endüstrinin her zaman eskisinden daha güçlü bir şekilde toparlandığını belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.