Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Grayscale Kripto Kışının Ne Kadar Süreceğini Tahmin Etti

Varlık yönetimi firması kripto piyasasındaki kış mevsiminin bir süre daha devam etmesini bekliyor.
Grayscale Kripto Kışının Ne Kadar Süreceğini Tahmin Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası, yüksek enflasyon ve küresel piyasalardaki belirsizliğin ortasında tarihi kayıplar ile karşı karşıya kaldı. Düşüş sonrası yatırımcılar yeni yükseliş dalgasının ne zaman geleceğini merak etmeye başladı.

Kripto varlık yönetimi firması Grayscale, piyasadaki döngülere atıfta bulunarak, kripto kışının ne kadar süreceğini tahmin eden bir rapor paylaştı. Şirkete göre kripto para piyasasında ayıların hakimiyeti 250 gün daha sürebilir.

Kripto Paralar Döngülerini Sürdürüyor

Grayscale, kripto para piyasalarının döngüsel hareketlerini sürdürdüğünü belirtiyor. Bitcoin’in döngülerine bakıldığında, dört yılda bir boğa piyasası yaşandığı görülüyor. Firma, BTC’nin gerçekleşen fiyatının mevcut piyasa fiyatının altına düştüğü anı döngünün tamamlanması olarak tanımlıyor.

Gerçekleşen fiyat, satın alma fiyatlarındaki tüm varlıkların toplamının varlığın piyasa değerine bölünmesiyle belirleniyor. Grayscale’e göre 13 Haziran itibarıyla BTC’nin gerçekleşen fiyatı, mevcut ayı piyasasının başlangıcı olarak tanımlanan piyasa fiyatının altına düştü.

Pandemi Piyasaya Olumlu Yansıdı

Varlık yönetimi firması 2020 yılında yatırımcıların Covid-19 salgını sırasında artan hükümet harcamalarıyla ticaretten yararlanmaya ikna edildiğini belirtiyor. Pozitif fonlama oranı altı ay sürdü ve birçok tüccar teminat olarak kripto para birimi ile pozisyonları kullandı.

Kripto fiyatları düştüğünde, tüccarlar satmak zorunda kaldı ve bu da tasfiyeleri tetikledi. BTC geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Haziran ayında ise fiyat 29.000 dolara kadar düştü.

Makroekonomik belirsizliklerin yanı sıra, kripto sektöründe faaliyet gösteren Celcius, Three Arrows Capital ve Terra gibi şirketlerde yaşanan çöküşler, piyasadaki düşüşün daha da derinleşmesine neden oldu.

Bu durum Bitcoin’in 17.000 dolar seviyelerini test etmesinde rol oynadı. Kripto para birimi kayıplarını geri almaya çalışıyor ve an itibarıyla 22.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu