Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ve S&P 500’de Yükseliş Sinyali: Golden Cross Yaklaştı

Bitcoin ve S&P 500 endekslerinin teknik görünümü, yükseliş sinyali sayılabilecek bir kesişimi ortaya koyuyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin ve S&P 500’de Yükseliş Sinyali: Golden Cross Yaklaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin ve hisse senedi endeksi S&P 500’in teknik görünümü, yükseliş sinyali olan golden cross’un eşiğine gelmiş görünüyor. Menkul kıymet fiyatının 50 günlük basit hareketli ortalaması (SMA) 200 günlük SMA’nın üzerine çıktığında ve fiyat tablosunda bir kesişme oluşturduğunda golden cross oluşur.

Hareketli ortalamalar geriye dönük göstergeler olduğundan, sinyal yalnızca piyasanın kısa vadeli kazançlarının uzun vadeli kazançlarını aştığını söyler. Yine de, grafik analistleri ve tüccarlar bunu uzun vadede daha yüksek fiyatların habercisi olarak görüyorlar.

Valkyrie’deki analistler, günlük Bitcoin ve S&P 500 çizelgelerinde yaklaşan geçişe atıfta bulunarak, “Değişim rüzgarları, yakın gelecekte yükseliş eğilimi gösteren golden cross olasılığının artmasıyla esmeye başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin ve S&P 500 golden cross görünümü
Kaynak: TradingView

Bitcoin’in önümüzdeki bir veya iki hafta içinde Eylül 2021’den bu yana ilk golden cross’unu görmesi bekleniyor. S&P 500’ün ortalamaları da bugün golden cross’u üretme yolunda görünüyor.

Bitcoin ve S&P 500’de golden cross’un eşzamanlı görünümü, trendi takip eden kripto tüccarlarını piyasaya yeni teklifler vermeye motive edebilir. Kripto para birimi 2020’nin başından beri bir makro varlık olarak gelişti ve S&P 500 ile yüksel korelasyona ulaşmış durumda.

GCM Yatırım Banner

Her Kesişimde Yükseliş Gelmeyebilir

Bitcoin’in büyük rallileri genellikle bir golden cross ile başlasa da, tüm kesişimlerin büyük bir ralliye yol açmadığı belirtiliyor.

TradingView’den alınan verilere göre, Bitcoin bugüne kadar sekiz golden cross gördü ve bunlardan üçü Şubat 2012, Ekim 2015 ve Mayıs 2020’de doğrulandı. Bu kesişimler fiyatların yüzde 100 ile yüzde 350 arasında yükseldiği en az bir yıllık bir boğa piyasasının habercisi oldu.

Temmuz 2014, Temmuz 2015 ve Şubat 2020’de ise death cross oıldu ve büyük düşüşler yaşandı. Death cross, golden cross’un zıttıdır ve uzun vadeli trendde düşüş eğilimini temsil eder. Nisan ve Eylül 2019’da oluşan kalan iki golden cross olayında kararsızlık hakimdi. Sonraki iki ayda fiyatlar keskin bir şekilde artsa da, death cross gerçekleşti ve düşüşler meydana geldi.

Bu nedenle golden cross, bağımsız bir yükseliş göstergesi olarak güvenilmez görünüyor ve başta Federal Rezerv’in her geçen ay daha az şahin olan politikası olmak üzere diğer faktörlerin takip edilmesi öneriliyor.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

FED dün yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi ve beklentiler ışığında 25 baz puanlık faiz artırım kararı aldı. ING analistlerine göre FED’in Mart ayında 25 baz puanlık bir artış daha yapması ve oranları bu seviyede tutmaya devam edecek.

Bitcoin, FED cephesindeki yumuşama beklentileri ile tarihinin en iyi Ocak aylarından birini yaşadı ve yüzde 40’tan fazla yükseldi. Dijital varlık 24.000 dolar seviyesini test etti ve an itibarıyla 23.800 dolardan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.