Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ARK Invest Bitcoin’e Güvenmeyi Sürdürüyor: İşte 2030 Tahmini

Yatırım firması Ark Invest’in son raporuna göre Bitcoin’i 2030 yılına kadar astronomik bir yükseliş bekliyor. Detaylar geliyor…
ARK Invest Bitcoin’e Güvenmeyi Sürdürüyor: İşte 2030 Tahmini
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yatırım firması ARK Invest tarafından hazırlanan 2023 Büyük Fikirler araştırma raporunda, geçen yıl ciddi bir düşüş yaşamasına rağmen, halka açık blok zincirlerinin birden fazla devrimi desteklemeye devam ettiği ve bunlardan birinin Bitcoin olduğu belirtildi.

Cathie Wood’un başında olduğu şirkete göre Bitcoin, çalkantılı bir 2022’ye rağmen temelleri sağlam olduğu için 2030 yılına kadar 1 milyon dolara kadar çıkabilir. Raporda merkezi platformların neden olduğu bulaşmanın, Bitcoin’in değerini ortaya koyduğu belirtildi. Bu değer için ademi merkeziyet, denetlenebilirlik ve şeffaflık vurgusu yapıldı.

ARK: Bitcoin Geleneksel Varlıklardan İyi

ARK, önceki krizlere kıyasla daha yüksek hash oranına, uzun vadeli sahiplerin arzına ve sıfır olmayan bakiyeye sahip adreslere işaret etti. Firma bu temel sağlamlık nedeniyle, Bitcoin’in geleneksel varlık sınıflarından daha iyi performans göstermeye devam ettiğini söylüyor.

Beş yıllık bileşik büyüme oranına göre Bitcoin ortalama yüzde 270 artarken, küresel hisse senetleri yüzde 6,1 arttı. Küresel borç yüzd 1,4 getiri sağlarken ve altın yüzde 2,2 arttı.

ARK Invest CEO’su Cathie Wood kriptonun yukarı yönlü gidişatı hakkında ilk kez bu kadar cesur tahminde bulunmuyor. Mayıs 2021’de Wood , Bitcoin’in 2026’ya kadar 500 bin dolara çıkacağını tahmin etmişti.

GCM Yatırım Banner

Kripto Ekosistemi için Büyüme Beklentisi

Cathie Wood ayrıca geçtiğimiz dönemde ABD’li kripto para borsası Coinbase’in hisselerini aldığı haberleri ile adından söz ettirmişti. Rapor ayrıca akıllı sözleşmelere ve merkezi olmayan finansa da değindi.

Ark raporunda “Tokenize edilmiş finansal varlıkların değeri zincir üzerinde büyüdükçe, merkezi olmayan uygulamalar ve bunlara güç sağlayan akıllı sözleşme ağları, yıllık 450 milyar dolar gelir elde edebilir ve 2030 yılına kadar piyasa değerinde 5,3 trilyon dolara ulaşabilir” ifadelerine yer verdi.

Bitcoin tarihinin en yüksek seviyesini Kasım 2021’de 69.000 dolara çıkarak elde etmişti. O dönemden bu yana yüksek enflasyon ve faiz artırımları, yüzde 75’in üzerinde düşüş getirdi ve BTC 15.000 dolar yakınlarına kadar gerilemişti.

Yeni yılın ilk ayında buradan toparlanan BTC, yüzde 40’tan fazla yükseldi ve an itibarıyla 23.000 dolardan işlem görüyor. Yükseliş FED’in faiz politikasında yumuşayacağına dair artan beklentilerin ortasında geldi. Bu akşam FED yılın ilk toplantısında faiz kararını açıklayacak. Beklenti 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.