Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ve ETH FED Kararını Sindirmeye Çalışıyor! Son Durum

FED faiz kararı sonrası Bitcoin, beş haftanın en yüksek seviyesinden düşerken, ETH için boğalar umutlu kalmak istiyor. Detaylar haberde;
Bitcoin ve ETH FED Kararını Sindirmeye Çalışıyor! Son Durum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tüm piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) son faiz oranı kararına tepki vermeye devam ederken, kripto para piyasasında hareketli saatler yaşandı. Amiral kripto para birimi Bitcoin (BTC), Perşembe günü son beş haftanın zirvesinden düştü.

BTC’nin yanı sıra piyasa değeri açısından en büyük altcoin olan Ethereum da son zamanlardaki yüksek seviyelerinden geri çekildi ve bugün erken saatlerde 1.300 doların altına geriledi.

Piyasalarda FED Sonrası Yön Ne Tarafa Olacak?

FED, faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda 50 baz puan artırırken, önümüzdeki dönemde daha yavaş artırımlara da zemin hazırladı. FED Başkanı Powell ise yeterince sıkı para politikası izlenmediğinin tespiti halinde daha da sıkılaşmaktan kaçınmayacaklarının mesajını verdi.

Bu karar ve verilen mesajların ardından piyasanın iki devinin son durumları şöyle:

Bitcoin, 17.200 Dolara Düşebilir

BTC’de son FED toplantısının ardından ayılar piyasaya yeniden girerken, kripto para birimi 18.000 doların altında işlem görmeye devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Çarşamba günü beş haftanın en yüksek seviyesi olan 18.377 dolara taşınmasının ardından, BTC/USD bugün erken saatlerde 17.642.51 dolara düştü. Fiyat, haber yazımı esnasında ise 17.475 dolar civarında seyrediyor.

Görünüşe göre düşüş, tüccarların art arda üç günlük kazanç kaydettikten sonra kârlarını güvence altına almak için harekete geçmesiyle geliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Grafiğe bakıldığında, fiyattaki bu tersine dönüş, 14 günlük göreli güç endeksinin (RSI) 60.00’daki tavanı geçememesiyle aynı zamana denk geldi.

Endeks şu an 57.17’de seyrediyor ve bir sonraki görünür destek noktası 54.00’de.

Fiyat gücü bu zemine ulaşırsa, BTC’nin 17.200 dolar noktasına yakın işlem görmesi muhtemeldir.

Ethereum’da Toparlanma Bekleniyor

BTC’ye ek olarak Ethereum da FED’in faizi 50 baz puan arttırma kararının ardından Perşembe günü düşüş yaşadı.

Kararın ardından FED Başkanı Jerome Powell, “Yüksek enflasyonun yaratmış olduğu zorlukların farkındayız. Hedefimiz, enflasyonu yüzde 2 seviyelerine indirmek” gibi sözlerle bazı piyasa yönlendirmeleri yaptı.

ETH/USD, 1.351.72 dolara ulaştıktan 24 saat sonra, bugünkü seansın erken saatlerinde 1.280.52 doların altına geriledi. Fiyat, haber yazımı esnasında ise 1.272 dolar civarında seyrediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Grafikten de görülebileceği üzere düşüş, ETH’nin uzun vadeli tavanı olan 1.300 dolardan bir kırılımı devam ettirememesi nedeniyle geliyor.

Genel olarak, fiyatlar dünün zirve noktasından yaklaşık olarak yüzde 4 düştü ve RSI şu anda 50.92’de seyrediyor. Boğalar bunu olumlu olarak görebilir ve buna bağlı olarak bugünkü satışların haftanın geri kalanında devam etmeyeceği beklenebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.