Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ve Altcoinlerde Kazançlar Buhar Oldu! İşte 3 Neden!

Öncü kripto para birimi Bitcoin'de son 24 saat içinde kayıpların artması kripto pazarını kırmızıya boyadı. Peki, BTC neden düşüyor? İşte öne çıkan nedenler...
Bitcoin ve Altcoinlerde Kazançlar Buhar Oldu! İşte 3 Neden!
HABER GİRİŞ

Öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) önderliğindeki genel kripto piyasası rallisi, son 24 saat içinde yaşanan sert düşüşlerle birlikte en azından soluklanmış görünüyor. BTC fiyatındaki kayıp, haber yazımı itibarıyla yüzde 7’nin üzerine çıkarken, Cardano (ADA), Ripple (XRP) gibi önde gelen altcoinlerin yanı sıra meme coinlerdeki düşüşler de derinleşmiş durumda.

Peki, BTC’nin gerilemesiyle başlayan bu düşüşün arkasındaki nedenler neler olabilir?

Analistler, bugünkü BTC fiyat hareketinin, kitlesel tasfiyeler, makroekonomik baskılar ve Bitcoin ETF dinamiklerinin yanı sıra Coinbase Premium’un negatif bölgeye dalması gibi unsurların bir araya gelmesinden kaynaklandığını belirtiyor.

Bu unsurların hepsinin bir araya gelerek Bitcoin’in fiyatında gözle görülür bir düşüşe yol açmasının zaten ihtimaller dahilinde olduğuna dikkat çekiliyor.

BTC Fiyatı 15 Mart 2024'te Düşüş Eğilimli.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pazardaki Tasfiyeler: Long Pozisyonlara Operasyon

Bitcoin piyasası, bugün vadeli işlemler piyasasındaki kapsamlı bir tasfiye olayıyla alevlenen önemli bir fiyat düşüşüne sahne oldu. Kripto analitik platformu Coinglass, son 24 saat içinde 191 binin üzerinde kripto tüccarının tasfiyelerinin 682,54 milyon doları aştığını ortaya koydu.

GCM Yatırım Banner

Tasfiyelerdeki bu artış, BTC fiyatının sadece birkaç saat içinde yüzde 8 oranında düşerek 72 bin dolar seviyesinden 66.500 dolara kadar gerilemesine neden oldu. 68 bin dolar seviyesine doğru küçük bir toparlanma yaşansa da fiyat, şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.737 doların yaklaşık yüzde 10 altında bulunuyor.

Long (uzun) pozisyonlar, toplam tasfiyelerin 544,99 milyon dolarını (yüzde 80’i), short (kısa) pozisyon tasfiyeleri kalan 136,94 milyon doları oluşturdu. Sadece Bitcoin long pozisyonları, tasfiyelerin 242,37 milyon dolarını oluşturdu.

Makro Koşullar Bitcoin Fiyatını Etkiliyor

Piyasa uzmanları, makroekonomik ortamın Bitcoin’in değeri üzerinde ek bir baskı oluşturduğuna dikkat çekiyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) önümüzdeki hafta yapacağı toplantı yaklaşırken, makroekonomik faktörlerin geçici olarak ön plana çıkmasının beklendiği belirtiliyor.

Dün açıklanan ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verisinin Şubat ayında yüzde 0,6 artış göstermesi ve aylık bazda 0,3 olan tahminleri aşmasının, son dönemde TÜFE’nin de beklenenden yüksek gelmesiyle dalgalanma etkisi yaratarak ABD tahvil faizlerinin yükselmesine yol açtığı ifade ediliyor. Bu gelişmelerin, yatırımcıların FED’in 2024’teki faiz politikalarına ilişkin beklentilerini değiştirmelerine yol açtığının altı çiziliyor.

Queens’ College, Cambridge Üniversitesi, Allianz ve Gramercy’den Mohamed A. El-Erian durumu şu sözlerle değerlendirdi: “ABD devlet tahvili getirileri, beklenenden biraz daha yüksek çıkan bir başka enflasyon verisine (ÜFE) tepki olarak sıçrama yaptı. Bu durum, kalıcı enflasyonun FED’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmada yarattığı zorluklara ilişkin farkındalığın arttığını göstermektedir.”

Negatif Coinbase Premium / Sessiz Bitcoin ETF Günü

BTC fiyatının 70 bin dolar seviyesinin altına düşmesi, tüm spot Bitcoin ETF’lerinin çoğunluğunu bünyesinde bulunduran Coinbase Premium’un 26 Şubat’tan bu yana ilk kez negatif bölgeye düşmesiyle de ilişkilendiriliyor. Bunun, ABD piyasalarında düşüş eğilimi olduğunun göstergesi olduğuna dikkat çekiliyor.

BTC Spot ETF Rakamları Tablosu Düşüşe İşaret Ediyor
Kaynak: X / FarsideUK

12 Mart’ta spot ETF’e rekor 1 milyar dolarlık net giriş gününün ardından girişler, yakın zamanda sadece 132,7 milyon dolara düştü. Bu arada, Fidelity ve ARK, önceki güçlü haftanın ardından sırasıyla 13,7 milyon dolar ve 3,5 milyon dolarlık minimum girişler gördü.

JPMorgan: Spekülatörler ve Bireysel Yatırımcılar Ralliye Yön Verdi

Öte yandan, ABD’nin bankacılık devi JPMorgan’ın analist ekibi, BTC ve kripto para piyasasında son dönemde yaşanan yükselişlerin hem bireysel hem de spekülatif kurumsal yatırımcılardan kaynaklandığını açıkladı.

Yükselişin, altından BTC’ye geçiş yapan yatırımcılardan kaynaklanmadığına dikkat çekilirken, JPMorgan’ın vadeli işlem verilerine göre Şubat ayının başından itibaren Bitcoin’de 7 milyar dolar, altında ise 30 milyar dolar değerinde pozisyon artışı yaşandığı bilgisi verildi.

Buna bağlı olarak, altından ekstra bir çıkış olmadığının ve mevcut hareketlerin spekülatif traderlardan kaynaklanan bir durum olduğunun altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.