Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Trend Desteğini FED’in Sıkılaşma Beklentisi ile Kaybetti

FED’in faiz artırımlarına devam edeceğine dair artan beklentiler, Bitcoin’de kayıpların artmasına neden oldu. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin Trend Desteğini FED’in Sıkılaşma Beklentisi ile Kaybetti
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve kripto paralar uzun zamandır küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerden yoğun bir şekilde etkileniyor.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi ile Bitcoin arasındaki korelasyon üst seviyede seyrediyor. ABD’de enflasyonun tarihi zirvelere çıkması ve ardından Fed’in agresif faiz artırımlarını içeren agresif politikalarda, piyasalarda satış baskısının artmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından Temmuz ayı toplantısının tutanakları paylaşıldı. Tutanaklarda Federal Rezerv’in sıkı para politikasına devam edeceğinin sinyalleri verildi.

Bu durum Bitcoin’de satış baskısının artmasına neden oldu ve kripto para birimi yükselen trend desteğini kaybetmiş görünüyor. Dijital varlık an itibarıyla 23.500 dolar seviyesinden işlem görüyor.

BTC günlük grafik
Kaynak: TradingView

BTC, Fed politikasındaki değişikliklere karşı hassas ve merkez bankasının Mart ayında sıkılaştırma döngüsünü başlatmasından bu yana yüzde 50’ye yakın değer kaybı yaşadı. Geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesi test edilmişti.

GCM Yatırım Banner

Devam eden oran artışları ve kısıtlayıcı politika, 2023’te faiz indirimi beklentilerini belirten ve Bitcoin’i iki ayın en yüksek seviyesi olan 25.200 dolara yükselten son piyasa fiyatlarıyla çelişiyor. Son açıklamalar piyasalara oynaklık enjekte edebilir.

Uzmanlar Fed Tutanaklarını Değerlendirdi

Decentral Park Capital’de araştırmacı olan Lewis Harland, “Artan oranların Bitcoin için ters rüzgar olması makul görünüyor Fed, enflasyonu düşürmede kararlı duruyor ve maliyet ekonomik bir daralma gibi görünüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Mott Capital Management’tan Michael Kramer’e göre vadeli işlem tüccarları artık merkez bankasının gelecek yıl faiz indirimlerine geçeceğine inanmıyor.

Tüccarlar oranların Mart ayına kadar yüzde 3.7 civarında zirve yapmasını ve 2023’ün sonuna kadar bu seviyede kalmasını bekliyorlar. Geçen ay merkez bankası gösterge faiz oranını 75 baz puan artış ile yüzde 2.25-2.5 aralığına yükseltmişti.

Tüccarların öngördüğü gibi sıkılaştırma gelecek yıl sona erebilirken, yenilenen likidite gevşemesinin ne zaman olacağı belirsizliğini koruyor. Bu durumun riskli varlıklardaki yukarı yönlülüğü sınırlayabileceği belirtiliyor.

Varlık yönetimi firması Blofin’den Griffin Ardern, likidite daralmasının devam ettiğini belirterek, Fed’in Temmuz toplantısının tutanaklarında yaptığı açıklamaların, sürecin 2023’te sona erebileceğine işaret ettiğini ancak tam zamanlamayı bilmenin mümkün olmadığını söyledi.

Eski Fed tüccarı Joseph Wang’ın da aralarında olduğu bazı gözlemciler, tutanakları biraz daha az şahin olarak okudular çünkü tutanak, enflasyonu kontrol altına almak için aşırı sıkılaştırma konusunda endişeleri ortaya çıkardı.

Uzmanlar politika yapıcıların bir noktada faiz artırımlarını yavaşlatmanın uygun olacağını düşündüklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın