Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin TL Karşısında Rallisini Sürdürüyor!

Bitcoin dolar bazında zirve seviyelerinin çok altında işlem görmesine rağmen, Türk lirası bazında dört yılda 22 kata yakın artış kaydetti.
Bitcoin TL Karşısında Rallisini Sürdürüyor!
Son Güncelleme: 

Bitcoin ve kripto paralar uzun vadeli yatırım aracı olarak kullanıldıklarında, yatırımcısına getiri sağlayan ürünler olarak biliniyor. Bu varlıklar yapısı gereği son derece volatil olmakta ve kısa sürelerde çok hızlı yükselişler ve düşüşler yaşayabiliyor

Bitcoin bugün itibarıyla 34.400 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para birimi Kasım 2021’de gördüğü 69.000 dolar olan zirvesinden yaklaşık yüzde 50 aşağıda işlem görüyor. BTC’nin Türk lirası paritesinde ise farklı bir durum söz konusu.

BTC haftalık grafik
Kaynak: TradingView

Veriler kripto para biriminin TL karşısında son dört yılda 22 kata yakın değer kaznadığını gösteriyor. Kripto para borsası Fexobit tarafından yapılan araştırmaya göre 2020 Ocak-2023 Ekim döneminde, BTC 22 kattan fazla arttığı. Kripto para birimi 29 Ekim itibarıyla 985 bin TL’yi aştı ve 1 milyon TL eşiğine yaklaştı. Bitcoin, 2020 yılının başında yaklaşık 44.000 TL seviyesinde işlem görüyordu.

Geçen dönemde BTC değerini diğer yatırım araçlarından daha fazla artırması ile öne çıktı. Türkiye’de ortalama konut fiyatlarındaki yükseliş yüzde 800’e yakın olurken, gram altındaki kazanç yüzde 514, dolardaki yükseliş ise yüzde 374 olarak gerçekleşti.

TCMB verilerine göre 2020 Ocak ve 2023 Eylül dönemi arasında Türkiye’deki enflasyon yüzde 279 artış kaydetti. BTC bu rakamı sağladığı getir ile yaklaşık 6’ya katladı.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Fexobit Hazine ve Araştırma Müdürü Sercan Yıldırım, rapora ilişkin değerlendirmesinde, 2024 yılında gerçekleşecek Bitcoin yarılanması ve küresel para politikalarındaki olası gevşeme adımlarıyla birlikte kripto varlıklarda bir boğa sezonu beklentisinin hakim olduğuna dikkat çekti.

Yıldırım akın gelecekte özellikle kurumsal firmaların kripto varlık yatırımlarının artmasını beklediklerini, Bitcoin’in her geçen gün daha güçlü bir yatırım aracı olarak görüleceğini öne sürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%