Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Sert Hareket Sinyali! İşte O Gösterge

Bitcoin üzerinde Bollinger bantlarından elde edilen veriler, yakın zamanda oynaklığın artacağının işaretini veriyor. Ayrıtılar haberde...
Bitcoin’de Sert Hareket Sinyali! İşte O Gösterge
HABER GİRİŞ

Bitcoin uzun zamandır dar bir aralığında hareket ediyor. Bu durum kripto para biriminin alışılageldik davranışlarının dışına çıkan bir etken olarak dikkat çekti. Yapılan bir araştırma Bitcoin’in geleneksel piyasalardan ayrışarak oynaklıkta büyük düşüş olduğunu ortaya koymuştu.

Bazı teknik göstergeler ise bu durumun yakında değişebileceğini gösteriyor. Yüksek ve düşük oynaklık dönemlerini ölçmek için kullanılan Bollinger bant genişliği adı verilen teknik bir göstergeden gelen veriler, bugüne kadar olan gidişatın değişebileceğinin sinyalini veriyor.

Gösterge, Bollinger bantları arasındaki yayılmanın, kripto para biriminin fiyatının 20 günlük ortalamasına bölünmesiyle hesaplanıyor. Bollinger bantları, 20 günlük fiyat ortalamasının üstüne ve altına iki standart sapma yerleştirilmiş volatilite çizgileridir.

BTC, Bollinger bant genişliği
Kaynak: TradingView

Bant genişliği düşer ve standart sapma bantları daraldığında düşük oynaklık gösterir. Dış taraftaki bant genişliği artar ve bu olduğunda oynaklıkta bir artış meydana gelir. Yüksek oynaklık dönemlerini genellikle sert fiyat hareketinin takip ederken, düşük oynaklık ortamı genellikle artan fiyat türbülansı ile sona erer.

Haziran ayının sonundan bu yana Bitcoin, bant genişliği göstergesinin Ekim 2020’den bu yana en düşük olan 0,76’dan 0,08’e düşmesiyle bir oynaklık erimesi gördü.

GCM Yatırım Banner

Bu nedenle, her iki yönde de büyük bir hareket geciktiği belirtiliyor. Tarihsel olarak, bant genişliği üzerindeki 0,10’un altındaki okumalar, fiyat oynaklığında bir patlamaya işaret etti. Kripto para birimi yaklaşık bir aydır 18.500 ila 20.500 dolar gibi dar bir aralıkta işlem görüyor.

Uzmanlar artması muhtemel hareketin her iki yönde de olabileceğini belirtiyor. Bu hafta küresel piyasaların yakından takip edeceği ABD Eylül ayı enflasyon verisi açıklanacak.

Verinin gelmesinin ardından Bitcoin ve kripto paralarda sert hareketler olabileceği belirtiliyor. Bitcoin yazım itibarıyla 19.100 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.