Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Sekiz Haftadır Düşerken Duyarlılık Dibe İşaret Ediyor

Bitcoin 2 aydır düşüşünü sürdürürken, zincir verileri önümüzdeki günlerde çıkış olabileceğini gösteriyor.
Bitcoin Sekiz Haftadır Düşerken Duyarlılık Dibe İşaret Ediyor
Yorum

Bitcoin 2022 yılının başından bu yana aşağı yönde hareketini sürdürüyor. Kripto para birimi geçtiğimiz haftalarda 26.000 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Düşüşün başlıca nedenleri arasında zayıf makroekonomik duyarlılık, enflasyon endişeleri, kripto endüstrisinden gelen sistemik risk ve yukarı yönlü büyümeyi hızlandırabilecek acil katalizörlerin eksikliği yer alıyor.

BTC, Kasım’da 69.000 dolar ile zirve yaptıktan sonra, yüzde 60’tan fazla değer kaybı yaşadı. Kripto para birimi an itibarıyla 29.200 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitcoin ABD’deki faiz artışları ve küresel enflasyon endişeleri nedeniyle baskı altında kaldı ve son birkaç ayda riskli bir teknoloji hissesine benzer şekilde işlem gördü.

Zincir üstü analitik aracı Santiment üzerinden elde edilen veriler, Bitcoin fiyatlarının mevcut seviyelerde bir dip görebileceğini ve önümüzdeki haftalarda değer kazanabileceğini gösteriyor.

BTC duyarlılık göstergesi
Kaynak: Santiment

Bir varlık için olumlu ve olumsuz yorumları hesaplayan Ağırlıklı Duyarlılık aracı, Bitcoin 2020’de 4.000 doların altına düşen dönem ile aynı seviyeye düştüğünü ortaya koyuyor.

Duyarlılık düşük seviyelere ulaştığında fiyatların tarihsel olarak yükselme olasılığının daha fazla olduğu belirtiliyor. Veriler, Bitcoin fiyatlarının göstergenin benzer seviyelere ulaştığı son dört katın üçünde arttığını gösteriyor.

Goldman Sachs daha önceki bir raporunda, FED’in enflasyonu kontrol etmek için agresif önlemlerinin resesyona yol açabileceğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%