Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Powell’ın Mesajlarına Nasıl Tepki Verdi? Şimdi Ne Olacak?

Günün merakla beklenen konuşmasında ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın mesajları Bitcoin'i nasıl etkiledi? Detaylar haberde;
Bitcoin Powell’ın Mesajlarına Nasıl Tepki Verdi? Şimdi Ne Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların odaklandığı konuşmasını gerçekleştiren ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın mesajları ile birlikte kripto para piyasalarındaki hareketlilik dikkat çekti. Bitcoin (BTC), Powell’ın söylemlerine nasıl tepki verdi? Hareketliliğin nedenleri neler?

FED Başkanı, faiz oranlarının çok fazla yükselmeyebileceği mesajını verirken, Bitcoin fiyatı 27 bin dolar sınırında gezintisini sürdürüyor. İşte dikkat çekenler…

Powell’ın Mesajları Dikkatle Takip Edildi

Jerome Powell, ABD Merkez Bankası’nın Washington, DC’de ev sahipliği yaptığı Thomas Laubach Araştırma Konferansı öncesinde “Para Politikası Üzerine Perspektifler” panelinde açıklamalarda bulundu. Kurumun, ileriye dönük beklentilerine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Enflasyonla açılış yapan Powell, mevcut enflasyonun, hedeflenen yüzde 2’lik hedefin çok üzerinde olduğunu kaydetti. Enflasyonun önemli zorluklar yarattığını, başarısız olmaları halinde çok daha büyük zorluklar yaşanabileceğini, mevcut yüzde 4.93’ten bu hedefe geri dönme konusunda “güçlü bir şekilde kararlılık” gösterdiklerini belirtti.

Powell, buna ek olarak şu ifadeyi kullandı: “Fiyat istikrarı güçlü bir ekonominin temelidir; bunu sürdürmek Merkez Bankası’nın sorumluluğundadır.”

GCM Yatırım Banner

“Faiz artırmamız krediler üzerinde stres yaratabilir” diyerek, banka kredi koşullarının sıkılaşması nedeniyle politika faizinin beklenenden daha az yükselmesi gerekebileceğini söylemesi ise konuşmasının çarpıcı anlarından biriydi.

Piyasalar Endişeli

Piyasa katılımcılarının, FED’in faiz oranlarını artırmaktan kaçınmasını beklediği için beklenti dışı bir hamle ihtimaline karşılık bir sonraki toplantıyla ilgili endişelerin yüksek olduğu görülüyor.

FedWatch aracına göre, FED’in yüzde 5-5.25 olan mevcut hedefe bağlı kalma olasılığı, geçen haftaki yüzde 84.5’ten düşse de yüzde 77.6 seviyesinde çoğunluğu kapsamayı sürdürüyor. 25 baz puanlık bir artış olasılığı hala yüzde 22.4 gibi düşük bir seviyede seyrediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CME Group

İstikrarlı faiz oranlarına yönelik en büyük tehdit ise borç tavanı olarak görülüyor.

ABD Başkanı Joe Biden geçen hafta ülkenin benzeri görülmemiş ve potansiyel olarak yıkıcı bir borç temerrüdünden kaçınacağından emin olduğunu belirtmiş olsa da, korku hissi durağanlığını koruyor.

Bunun nedeni, ABD hükümetinin borcunun temerrüde düşmesinin, faiz oranların hızla yükselterek ülke ekonomisini ciddi şekilde etkileyebilme ihtimalidir. Faiz oranındaki bu muhtemel artış, kripto piyasasını da olumsuz etkileyebilir. Çünkü borçlanmanın daha pahalı hale gelmesi, daha riskli varlıklara yapılan yatırımlarda düşüşe yol açacaktır.

Bitcoin Fiyatı Karışık Tepkiler Gösteriyor

Bitcoin fiyatı, Powell’ın konuşmasına başlangıçta olumlu tepki vererek 27.140 dolara kadar yükseldi ve ardından 27 bin dolar seviyesinin üzerinde tutunamayıp 26.800 dolara geriledi.

Bununla birlikte BTC fiyatı, haber yazımı esnasında 26.873 dolardan işlem görerek, 100 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) üzerinde seyretmekte.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Sürpriz Gelişme Oynaklığı Artırdı

BTC’nin yükselişinin ardından gerçekleşen geri çekilmede ise Beyaz Saray ile Cumhuriyetçiler arasındaki borç tavanının yükseltilmesi ile ilgili görüşmelerin tıkandığı haberinin yayılması etkili oldu. Kaynaklar, birden çok soruna bağlı olarak görüşmelerin çıkmaza girdiğini bildirdi.

BTC fiyatı, bir gün önceki yüzde 2’lik düşüşün ardından, Mart ortasından bu yana çok önemli bir teknik ve psikolojik destek seviyesi olarak hareket eden 27 bin dolar seviyesinin altına düşmüştü. Bu seviyenin üzerinde kalmanın, BTC için tekrar 28 bin doların üzerine çıkması ve 50 günlük EMA hattını bir destek seviyesine çevirmesi adına önem taşıdığı belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.