Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Patlamanın Eşiğinde Olabilir: Analist Tahminini Paylaştı

Bitcoin son günlerde dar bir aralıkta hareket ederken, tanınmış analist yukarı yönlü hareketin yaklaşmış olabileceğini belirtti.
Bitcoin Patlamanın Eşiğinde Olabilir: Analist Tahminini Paylaştı
Yorum

Bitcoin bir süredir 40.000 dolar yakınlarındaki mücadelesini sürdürüyor. Son günlerde satış baskısının arttığı görülüyor. Dolar endeksindeki yukarı yönlü hareket, Bitcoin’in baskılanmasına neden oluyor.

Tanınmış kripto analisti Michael van de Poppe, doları güçlendikçe, Bitcoin için yukarı yönlü bir kırılma olasılığının her geçen gün arttığına inanıyor.

Bitcoin fiyat hareketini inceleyen analist, kripto para biriminin şu anki dalgalı durumunun olası bir nedenini belirledi. Bu da şu anda BTC ile dolar arasındaki korelasyonunun güçlü olması.

BTC-DXY grafiği
Kaynak: Michael van de Poppe

Poppe’a göre, FED Başkanı Jerome Powell birkaç hafta önce faiz artışlarından bahsettiği için, Bitcoin’in fiyat hareketi hisse senetleri ve endekslerle birlikte düşüş yönünde oldu. Analist önümüzdeki hafta 50 baz baz puanlık faiz artırımı olmasını bekliyor.

Söylentinin alınıp haberin satılacağı bir senaryosunun olacağını düşünen Poppe, “Önümüzdeki birkaç gün içinde ABD doları zirveye çıkacak ve olay zaten fiyatlanmış olduğu için oradan düzeltmeye başlayacak. Ardından, riskin açık olduğu yeni bir tarafsız duruma giriyoruz. Varlıklar iyi gitmeye devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin’in Mayıs’ta zirve yaptığından beri doların güçlendiğini ve altcoinlerin öldüğüne dikkat çeken analist, bundan sonra yukarı yönlü bir hareket olabileceğini ve RSI’ın bu yönde işaretler verdiğini söyledi.

BTC günlük grafik
Kaynak: CoinMarketCap

Poppe’a göre Bitcoin’in ABD Dolar Endeksi’nde (DXY) yüksek seviyelerin üzerinde likidite alması ve Göreceli Güç Endeksinin (RSI) şu anda DXY’de çok yüksek olması, bakılması gereken tek varlık olduğunu gösteriyor.

Bitcoin’in 39.000 doların üzerinde olduğunu görmek istediğini belirten Poppe, sonrasında 43.000 doların hedef haline gelebileceğini ifade etti. CoinMarketCap verilerine göre kripto para birimi yazım itibarıyla 39.000 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%