Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin O Tarihte 100 Bin Dolar Olacak mı? Veriler Doğruluyor!

İngiliz bankası Standard Chartered'in, Bitcoin'in 2024 sonuna kadar 100 bin dolara ulaşacağı beklentisi sürerken son veriler bu duruşu destekler nitelikte! Detaylar;
Bitcoin O Tarihte 100 Bin Dolar Olacak mı? Veriler Doğruluyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiliz çok uluslu bankası Standard Chartered, cesur bir tahminle öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) değerinde önemli bir artış öngörüyor ve 2024 yılının sonunda kripto varlığın fiyatının 100 bin dolar seviyesine ulaşacağını öngörüyor.

Kurum, 2023 yılı boyunca Bitcoin’in etkileyici dirilişini gözlemlediğini belirtirken “kripto baharı” olarak adlandırdığı dönemin başlangıcına dikkat çekti. Kripto para piyasasında yenilenen mevcut canlılık dönemi iyimserliği ateşlerken bu durum, Standard Chartered’ın BTC’nin gelecekteki değerlemesi için iddialı bir hedef belirlemesine yol açtı.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para birimi konumundaki Bitcoin, 29 Kasım’da 38.200 doları aşan fiyatıyla bu hafta bir kez daha kurumsal yatırımcıların ilgisini çekti.

Standard Chartered, Tahmininin Arkasında Duruyor

Standard Chartered Bank Kripto Araştırmaları Başkanı Geoff Kendrick, şirketin, Bitcoin fiyatının 2024 yılında 100 bin dolara ulaşabileceği yönündeki yükseliş tahminini yineledi. Tahmin, bankanın bu yılki Nisan ayı görünümünün bir devamı niteliğinde. Nisan ayında yapılan araştırmada, Bitcoin’in 100 bin doların üzerine çıkmasını sağlayacak bir dizi nedenin halihazırda iş başında olduğu ve kripto kışının artık sona erdiği belirtilmişti.

Raporda, bu yılın Mart ayında finansal sistemde bir aksaklık yaşandığı ve bunun da Bitcoin’in merkezi olmayan kıt bir dijital para birimi olarak kullanılmasına ilişkin zemin hazırlanmasına katkıda bulunduğu vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Kendrick ve Standard ekibi, ABD hükümetinin birden fazla spot Bitcoin ETF’sini onaylamasının kripto para birimlerinin büyümesi için bir sonraki katalizör olacağına ve bu gelişmelerin başlangıçta öngörülenden daha erken gerçekleşeceğine dair iyimserliklerini dile getirdi.

Ekip, 2024’ün ilk çeyreğinde hem Bitcoin hem de Ethereum için bir dizi spot ETF’nin onaylanacağını ve kurumsal yatırım için zemin hazırlayacağını düşündüklerini dile getirdi.

Buna ek olarak Standard Chartered, gelecekte fiyat artışlarına yol açabilecek başka bir nedeni de vurguladı: Nisan 2024’ün sonlarında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin halvinginin (yarılanma), para biriminin arzını sınırlayacak olması.

Genel merkezi Londra’da bulunan Standard Chartered, hem bireysel hem de kurumsal müşterilerden oluşan küresel bir müşteri kitlesine hitap etmekte. Birleşik Krallık’ta perakende bankacılık hizmetleri sunmasa da Asya, Afrika ve Orta Doğu’daki milyarlarca dolarlık operasyonları kurumu, dünyanın en önemli finans kuruluşlarından biri olarak konumlandırıyor.

Küresel finans sistemindeki bu önemli rolü nedeniyle Standard Chartered’ın bu ayın başlarında Bitcoin için yaptığı olumlu tahmin daha da ilgi çekici.

Rekor Hash Oranı ve Piyasa Olgunluğu Yükseliş Tahminini Doğruluyor

Madencilerin ağı güvence altına almak için kullandıkları işlem gücü miktarı ve ağın gücünün bir ölçüsü olan Bitcoin’in hash oranının son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış olması Standard Chartered’ın yükseliş duruşunu destekliyor.

Bu arada, IntoTheBlock’tan alınan son zincir üstü veriler, Bitcoin pazarının büyük hisse senetleri ve endeks fonlarıyla karşılaştırıldığında artan olgunluk ve istikrar göstergeleri sergilediğini gösteriyor.

BTC Hisse Senetleri Grafiği
Kaynak: IntoTheBlock

Standard Chartered’ın Bitcoin fiyat artışına ilişkin tahmini, Bitcoin’in 2023’te yüzde 130’luk kayda değer bir artışa tanık olmasıyla doğrulandı. Bankaya göre her şey beklendiği gibi gelişiyor.

Bernstein analistleri de Standard Chartered’ın iyimserliğini yinelerken Bitcoin’in arzla ilgili aynı nedenlerden dolayı 2025 ortasına kadar 150 bin dolara ulaşabileceğini öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın