Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin o ETF’teki Rekor Çıkışlar ile Yüzde 4’ten Fazla Düştü

Grayscale ETF’si GBTC’deki yoğunlaşan çıkışlar ile beraber BTC 65.000 doların altını test etti. Tüm ETF'lerdeki çıkışların da arttığı görüldü. Detaylar şöyle…
Bitcoin o ETF’teki Rekor Çıkışlar ile Yüzde 4’ten Fazla Düştü
HABER GİRİŞ

Bitcoin geçen hafta ulaştığı 73.7000 dolar olan rekor seviye sonrası kayıplarını artırmaya devam ediyor. Kripto para birimi Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) çıkışlarının bugüne kadarki en yüksek seviyeyi görmesi ile beraber 64.600 dolara kadar geriledi.

BTC yazım itibarıyla 64.700 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum da kayıplarını artırıyor ve 4.000 dolar üstü seviyelerden 3.370 dolara geriledi. BitMEX Research’ın derlediği verilere göre GBTC’den çıkış 18 Mart’ta 643 milyon dolara ulaştı ve rekor seviyeyi gördü.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yatırım firması Farside’dan elde edilen veriler, Bitcoin ETF’lerinden genel olarak 154 milyon dolarlık net çıkış olduğunu gösteriyor. iShares Bitcoin ETF (IBIT) 451,5 milyon dolarlık en fazla girişi görürken, diğer ürünlere yaklaşık 36,7 milyon dolarlık giriş oldu.

Bu yılın başlarında Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) piyasaya sürülmesinden bu yana, yüksek ücretleri nedeniyle yakın zamanda ETF’ye dönüştürülen GBTC’den önemli çıkışlar yaşandı. Bu satışlar BTC fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor.

CryptoQuant ise satış baskısının aynı zamanda kısa vadeli Bitcoin sahiplerinin son kazanımlardan kar elde etmesinden de geldiğini belirtti. Bu durum altcoinlerin büyük bölümünde yüzde 10’un üzerinde kayıpları beraberinde getirdi.

GCM Yatırım Banner

Kripto para piyasasının toplam değeri 2.45 trilyon dolara geriledi. Piyasadaki duygu durumunu gösteren Korku ve Açgözlülük Endeksi 79 puan ile ‘Aşırı Açgözlülük’ seviyesinde olmaya devam ediyor. Bu metrik düzeltmenin bir süre daha devam edeceği ihtimalini artırıyor.

Piyasadaki düşüş sonrası vadeli işlemler üzerinde tasfiyeler arttı. Coinglass verilerine göre son 24 saatte 400 milyon doları aşkın vadeli işlem tasfiye edildi. Tasfiyelerin 350 milyon doları long pozisyonlar üzerinde kaydedildi. Bitcoin ve Ethereum üzerindeki tasfiyeler sırasıyla 107 milyon dolar ve 75 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.