Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madencilik Gelirleri Eylül’de Düştü! İşte Veriler

Kripto para piyasasında yaşanan düşüşler Bitcoin madencilik sektörünü olumsuz biçimde etkilemeye devam ediyor. Detaylar haberde;
Bitcoin Madencilik Gelirleri Eylül’de Düştü! İşte Veriler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasalarında uzun süredir devam etmekte olan tatsız hava, Bitcoin madencilerini de olumsuz etkiliyor. Son dönemde çoğunlukla düşüş kaydeden Bitcoin madencilik gelirleri, geride kalan ay içinde de önemli düşüş sergiledi.

The Block Research tarafından derlenen verilere göre, Bitcoin madencilik geliri Eylül ayında yüzde 16.2 düşüşle yaklaşık 550.5 milyon dolara geriledi.

Son Altı Aydaki Beşinci Düşüş

Madencilik gelirleri böylelikle son altı aydaki beşinci düşüşünü ve Kasım 2020 tarihinden günümüze en düşük toplamı kaydetti.

Bitcoin, Ethereum madencilerinin ve stake edenlerin gelirlerinin yaklaşık 1.56 katını, ağın hisse ispatı konsensüsüne geçişini takiben elde etti.

Bitcoin madenciliği gelirinin büyük bölümü, blok ödül sübvansiyonundan (541.8 milyon dolar) geldi. İşlem ücretlerinden sadece küçük bir kısım gelir (8.66 milyon dolar) elde edildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: The Block

Bitcoin işlem ücretlerinin toplam gelir üzerindeki payı hafifçe artarak yüzde 1.6’ya yükseldi.

Ağın hash oranı Ağustos ayında kabaca yüzde 10.4, Eylül ayında ise yüzde 0.6 oranında artış gösterdi.

Bitcoin madencilik zorluğu için yapılan en son veri güncellemesinde madencilik zorluğunun yüzde 2.14 düşüş gösterdiği belirtilmişti.

Vera: Madencilerin İşi Bırakmasına Neden Oluyor

Bitcoin altyapı şirketi Luxor Technologies’in COO’su Ethan Vera yaptığı açıklamada şu ifadeleri kaydetti:

“Bitcoin madencilik ekonomisinin gösterdiği düşüş, yüksek maliyetli ve düşük verimli madencilerin işi bırakmasına neden oluyor. Bu duruma paralel şekilde, bir kısım madenci topluluğu ayı piyasasının ortasında donanımı tasfiye ederken, söz konusu makineler çevrimdışı oluyor ve yeni yerlere gönderiliyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.