Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madencilerinin Geliri Son Bir Yılın En Düşüğüne Geriledi

Kripto para piyasasında yaşanan büyük düşüş, madencilerin gelirlerinde önemli oranda düşüşe neden oldu.
Bitcoin Madencilerinin Geliri Son Bir Yılın En Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin makroekonomik olumsuzlukların etkisiyle, 20.000 dolara kadar gerileyerek son 1.5 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bu durum madencilerin işlerinin daha maliyetli bir hal almasına neden oldu.

Bitcoin fiyatlarındaki değişiklikler, madencilik faaliyetlerini yürütmek için sabit blok ödülleri ve işlem ücretleri kazanan madencilerin gelirlerini doğrudan etkiliyor.

Haziran 2022’de toplam madencilik geliri 20 milyon dolar aralığının altına düştü ve Blockchain.com verileri 17 Haziran itibarıyla bu rakamın 14.401 milyon dolara gerilediğini doğruluyor.

Madencilerin gelirleri
Kaynak: Blockhain.com

Madencilik gelirindeki son düşüş, bir yıl önce, 13.065 milyon dolar ile görüldü. Kripto para birimi o dönem 34.000 dolar seviyesinden işlem görüyordu. El Salvador’un Bitcoin’i resmi olarak kabul eden ilk ülke olması ve dünyadaki kripto yanlısı düzenlemeler, yeni bir rallinin fitilini ateşledi.

Küresel durgunluk, jeopolitik gerilimler, Terra çöküşü ve devam eden COVID-19 salgını şu anda Bitcoin ekosisteminin gerçek potansiyelini açığa çıkarmaktan alıkoyuyor.

Arcane Crypto tarafından paylaşılan bir rapor, madencilik şirketlerinin ayı piyasasının ortasında gelir ve işletme nakit akışı arasındaki dengeyi sağlamakta zorlandığını gösteriyor. Argo, CleanSpark, Stronghold, Marathon ve Riot kripto kışını sürdürmek için en iyi konumdaki madenciler olarak öne çıkıyor.

BTC, Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak rallisini tarihi zirvesinde noktalamıştı. Geçen zaman içerisinde yüzde 70’ten fazla kayıp görüldü ve BTC yazım itibarıyla 21.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu