Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Küreseldeki Olumsuzluk Etkisiyle Kayıplarını Artırıyor

Bitcoin son haftalardaki yükselişi sonrası ABD ve Avrupa’daki olumsuz gelişmeler sonrası kırmızıya döndü. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin Küreseldeki Olumsuzluk Etkisiyle Kayıplarını Artırıyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin son haftalarda 35.000 dolar seviyelerinden yukarı yönlü bir trend başlatmıştı. Kripto para birimi yükselişini 48.000 doların üzerine kadar taşıdı. Bu yükseliş Ethereum ve altcoinlin kazançlarını artırdı.

Dün yaşanan bazı olumsuz gelişmelerin etkisi ile, BTC aşağı yönde hareket etmeye başladı. Bitcoin’deki düşüş yüzde 5’i aştı ve 44.200 dolara kadar sürdü. Kripto para birimi an itibariyle 44.700 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

Ethereum da 3.500 dolar yakınlarından düşmeye başladı ve 2.250 dolar seviyesinde bulunuyor. Bu durum altcoinlerin fiyatına da yansıdı. Dogecoin ve Shiba Inu’da yüzde 4’e yakın düşüşler kaydedildi.

Bitcoin, Küresel Piyasalar ile Beraber Düştü

Kriptonun performansı, hisse senedi piyasalarındaki son veriler ile örtüşüyor. Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones üzerinde yüzde 1’in üzerinde düşüşler gerçekleşti. Altın ve dolar gibi geleneksel güvenli limanlar yükselirken, ABD 10 yıllık Hazine getirisi Salı gününden bu yana yüzde 2.5’ya yakın düşüş yaşadı.

Çalışma Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yapılan açıklamada, ABD merkez bankasının tercih ettiği enflasyon göstergesi Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksi (PCE), yıllık enflasyonun Şubat ayında yüzde 6,4 arttığını bildirdi. Bu oran geçtiğimiz ay yüzde 6’lık seviyesindeydi.

GCM Yatırım Banner

Bazı kripto tüccarları enflasyon okumalarını yakından izliyor. Yatırımcılar Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak tutuyor. Diğer yandan Avrupa Birliği’nde kripto paraları olumsuz etkileyebilecek bir oylama yapıldı.

Yapılan oylama ile beraber kripto para transferlerine daha sert önlemler alınmaya başlanacak. Bu gelişmeler sonrası BTC 48.000 dolar seviyesinden bir düşüş başlattı. Kripto para birimi teknik olarak bakıldığında 43.000 dolar seviyesinde destek bulunabilir.

BTC günlük grafik
Kaynak: TradingView

Günlük grafikteki göreceli güç endeksi (RSI), fiyattaki geri çekilmelerden önce gelen aşırı alım seviyelerinden düşüyor. Ancak haftalık grafikte RSI, pozitif momentumda ve nötr seviyesinde bulunuyor.

Bu görünüm alıcıların daha düşük destek seviyelerinde aktif kalabileceğini gösteriyor. Bitcoin’de 50.000 doların üzerinde bir hareket gerçekleşmesi için, 45.000 dolar üzerinde tutunması gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.