Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin İşlem Ücretleri Son 10 Yılın En Düşüğüne Geriledi

Lightning Network üzerindeki madenci davranışı ve protokol iyileştirme maliyetlerinin düşürülmesi ile beraber BTC işlem ücretlerinde büyük düşüş yaşandı.
Bitcoin İşlem Ücretleri Son 10 Yılın En Düşüğüne Geriledi
HABER GİRİŞ

Zincir üzerinde kaydedilen verilere göre Bitcoin’i cüzdanlar ve borsalar arasında taşımak için en iyi zaman olabilir. Galaxy Digital tarafından yapılan araştırmaya göre, Bitcoin işlem ücretleri tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı.

Ortalama işlem ücreti 2022’de 2.06 dolara düşerken, daha önce 2011’de 0.59 dolar ile en düşük seviye kaydedilmişti.

Galaxy Digital’de firma geneli araştırma başkanı Alex Thorn, toplu işlemler, Lightning Network’teki büyüme, madencilerin satışlarındaki düşüş, ücretlerde büyük düşüş yaşanmasına neden olduğunu belirtti.

BTC işlem ücretleri düşüyor
Kaynak: Coin Metrics

Glassnode analisti James Check’de Thorn ile aynı fikirde olduğunu belirterek, “Ücretlerin düşük olduğuna inanmamın bir numaralı nedeni, Mayıs ayında perakende ilgiyi kesinlikle azaltan yüzde 50’lik bir fiyat düşüşü yaşamamız.” değerlendirmesini yaptı.

Mayıs ayındaki çöküşe değinen analist, “Bence bu, bir ayı piyasasının muhtemel başlangıcıydı ve fiyatların yükselmesine rağmen, çok sayıda insanın finansal olarak yandığını ve dolayısıyla piyasadan çıktığını gördük.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner
BTC işlem ücretleri, adres sayısı ve fiyatı
Kaynak: Glassnode

İşlem ücretlerindeki düşüş, perakende ilginin azaldığına dair bir işaret olabilir. Check, Bitcoin’in ne kadar popüler olduğunu görmek için Google aramalarından başka bir yere bakılmamasını önerdi ve mevcut verilerin çok düşük olduğuna dikkat çekti.

BTC Google aranma oranı
Kaynak: Google Trends

Bitcoin geçtiğimiz hafta 48.000 dolara kadar yükseldi ancak küresel piyasalardaki artan endişe ile beraber yeniden düşmeye başladı. BTC yazım anında 44.700 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Kripto para birimi geçtiğimiz yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın