Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin İlk Çeyrek Performansı ile Nasdaq ve Altını Geride Bıraktı

Bitcoin yılın ilk üç ayındaki yükselişi ile iki yılın en iyi çeyreklik performansını kaydetmeye hazırlanıyor. Son veriler haberde...
Bitcoin İlk Çeyrek Performansı ile Nasdaq ve Altını Geride Bıraktı
HABER GİRİŞ

Bitcoin yeni yılın gelmesiyle beraber ilk çeyrekte güçlü bir yükseliş kaydetti. Dijital varlık ilk üç aylık süreçte yüzde 70’ten fazla arttı ve 28.500 dolar seviyesini test etti. BTC yazım itibarıyla 28.300 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu kripto para birimini son iki yılın en iyi çeyreklik performansına taşıyor.

BTC Kasım 2021’de 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış ve geçen zaman içerisinde yüzde 75’ten fazla düşmüştü. Bazı uzmanlar 12.000 dolara kadar düşüş olasılığından bahsederken, Bitcoin tersi yönde hareket etti.

Kripto para birimi ilk çeyrekte, Altın, Nasdaq ve Ethereum’dan daha iyi bir performans ortaya koydu. İlk çeyrekte altın yüzde 7 yükselirken, Nasdaq’daki artış yüzde 15 seviyesinde kaldı. Ethereum ise yüzde 50 yükseliş kaydetti.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Tüm bu yatırım araçlarındaki yükseliş, Federal Rezerv’in faiz artırımlarındaki agresif adımlarını sona erdireceğine dair beklentilerin ardından gerçekleşti. Bu durumda küresel boyutta endişe yaratan bankacılık krizi de etkili oldu. Merkez bankasının bilançosu son zamanlarda 300 milyar dolar genişledi ve aylarca süren niceliksel sıkılaştırmayı geri aldı.

Analistler: Bitcoin Krizden Yararlandı

MarketVector Indexes dijital varlıklar ürün stratejisti Martin Leinweber, “Her şey merkez bankalarının, özellikle de FED’in yeni gevşeme önlemleri beklentileriyle ilgili. Tüm riskli varlıklar arasında, Bitcoin likidite dalgalanmalarına karşı en hassas olanı olarak öne çıkıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Şimdi Kayıt Olun

Bitcoin Opportunity Fund’ın yönetici ortağı David Foley, kripto para birimi ve altın gibi sağlam para çekiciliği olan varlıkların likidite enjeksiyonlarından yararlandığını söyledi. Kripto para birimi daha önce Nasdaq ile yüksek korelasyona sahip olmasıyla dikkat çekiyordu.

Mart başında yapılan bir araştırma, Bitcoin ile Nasdaq arasındaki korelasyonun, son bir yılın en düşük seviyesine gerilediğini ortaya koydu.

Bazı gözlemciler, Bitcoin’in kötüleşen sipariş defteri derinliğinin fiyat artışında daha büyük bir rol oynadığını söylüyor. Emir defteri derinliği, büyük tüccarlara istikrarlı fiyatlarla girip çıkmanın ne kadar kolay veya zor olduğunu ifade ediyor.

Derinlik, FTX’in çöküşünden bu yana istikrarlı bir şekilde azaldı ve bu ayın başlarında 10 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Başka bir deyişle, küçük bir satın alma emri artık fiyatlar üzerinde daha büyük bir yükseliş etkisine sahip.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.