Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin ile Dolar İlişkisi Kayboldu: Bu Durum Çok Sürmeyebilir

Bitcoin ile dolar endeksi arasındaki negatif korelasyon son günlerde kaybolurken, bir analiste göre bu durum çok sürmeyecek.
Bitcoin ile Dolar İlişkisi Kayboldu: Bu Durum Çok Sürmeyebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin’in, ABD dolar endeksi (DXY) ile negatif korelasyonu son haftalarda kırıldı ve en büyük kripto para birimi, dolarda devam eden satışlar arasında yukarı yönlü çekiş toplamak için mücadele ediyor. Bir analiste göre bu durum uzun sürmeyebilir.

Doların önde gelen küresel fiat para birimleri karşısındaki kurunu ölçen dolar endeksi, geçen hafta yüzde 2.26 düşerek Kasım ayından bu yana en kötü performansını sergiledi. Endeks 100.00’in altına düşerek geçen yıl Nisan ayından bu yana en düşük seviyesini gördü.

Bitcoin ise 30.000 ila 32.000 dolar arasında işlem gördü ve meme hisse senetleri de dahil olmak üzere hisse senetleri ralli yaparken bile birkaç haftalık konsolidasyonu genişletti.

Crypto is Macro Now bülteninin yazarı Acheson’a göre, dolar endeksindeki dalgalanmalar küresel likidite koşullarını etkilediğinden, DXY ve BTC arasındaki negatif ilişkinin geri dönebileceğini söyledi.

Dolar, küresel ticarette, uluslararası borçta ve banka dışı borçlanmada çok büyük bir rol oynayan küresel bir rezerv para birimidir. Dolar ralli yaptığında, dolar borcu olanlar daha yüksek borç ödeme maliyetleri ve risk varlıklarına karşı ölçek küçültme riskiyle karşı karşıya kalır. Doların zayıflaması ise tam tersi bir etki yaratıyor.

Popüler görüş, altının 2000’lerdeki etkileyici boğa koşusunu spot tabanlı borsa yatırım fonlarının (ETF) piyasaya sürülmesine bağlarken, sürekli DXY zayıflığı dönemleri de dahil olmak üzere olumlu makro ortam da büyük rol oynadı. Bitcoin yazım itibarıyla 29.850 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%