Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Hisse Senetleri ile Beraber Düşmeye Devam Ediyor

Kriptolar yaşadığı sert düşüşün ardından hafif toparlanma belirtileri gösterse de, bu durum çok sürmedi ve kayıplar artıyor.
Bitcoin Hisse Senetleri ile Beraber Düşmeye Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve kripto paralar, küresel piyasalardaki satış dalgasının da etkisiyle, kayıp yaşamaya devam ediyor. Geçen hafta boyunca düşüş 26.000 dolara kadar sürmüş ve bu 14 ayın en düşük seviyesini test etmişti

Buradan toparlanan BTC, 30.000 doların üzerine çıksa da, çok fazla tutunamadı. Bitcoin yeniden yönünü çevirdi ve 28.000 dolar seviyelerini test etti. Kripto para birimi yazım itibarıyla 29.000 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Bu düşüş ile beraber Ethereum da 3.000 dolar seviyesinin altına geriledi. SOL, AVAX, DOT, MATIC, SAND ve MANA ve pek çok altcoinde son zamanlarda en az yüzde 10’un üzerinde düşüş yaşandı

Piyasa Düşüşünü Sürdürüyor

Autonomy CEO’su James Key, piyasa mevcut düşüş yörüngesini sürdürdüğünü ancak küçük miktarlarda BTC içeren kripto cüzdan adreslerinin ilk kez 10 milyonu geçtiğini kaydetti. Key, kurumların kriptoyu riskli varlık olarak ilk satış yapanların da bu cüzdanların sahibi kişiler olduğunu belirtti.

Yatırımcıların artan durgunluk korkuları ve perakende sektöründen gelen kötü haberler arasında tüm sektörler düşerken, hisse senedi piyasaları sert düşüşler yaşadı. Nasdaq yüzde 4,7 düşerken, S&P 500 yüzde 4 düştü. Dow Jones endeksinde ise yüzde 3.6’luk bir kayıp yaşandı.

GCM Yatırım Banner
BTC günlük grafik
Kaynak: TradingView

Dolayısıyla kriptodaki düşüşün hisse senetleri ile korelasyon halinde olduğu görülüyor. Bitcoin son birkaç gün içinde 27.000 ila 30.000 dolar arasında dar bir aralıkta işlem gördü. Bu, BTC için önemli bir destek bölgesi ve aynı zamanda bir yıllık ticaret aralığının alt sınırı.

27.000 dolar seviyesinin altında kesin bir kırılma, BTC için 17.000 dolara doğru aşağı yönlü hedefleri getirebilir. Aşağı doğru eğimli 50 günlük hareketli ortalama, satıcıları aktif tutabilecek kalıcı eğilim zayıflığına işaret ediyor.

Kripto para birimi 33.000 ila 36.000 dolar arasında güçlü bir dirençle karşı karşıya ve fiyat artışı olursa bu seviyeler ile sınırlı kalabilir. Haftalık grafikte, aşırı satım okumalarına rağmen momentum negatif kalıyor . Bu, Mart 2020 ve Kasım 2018’de meydana gelene benzer şekilde fiyattaki düşüşün sürebileceğine işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.