Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin FED Tutanakları Sonrası Yüzde 3’ten Fazla Yükseldi

Bitcoin dün açıklanan FED tutanaklarındaki şahin ifadelere rağmen yukarı yönlü hareket gerçekleştirdi. Detaylar geliyor…
Bitcoin FED Tutanakları Sonrası Yüzde 3’ten Fazla Yükseldi
Yorum

Küresel piyasalar bu hafta açıklanacak FED tutanaklarında yer alan ifadelere odaklanmışken, Bitcoin dün 23.000 dolar seviyelerine yaklaşmıştı. Tutanakların açıklanması sonrası BTC yüzde 3’ten fazla yükseldi ve 24.600 dolara kadar tırmandı.

Dijital varlık yazım itibarıyla 24.300 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum 1.600 doların üzerinde tutunmaya devam ederken, kripto para piyasasının toplam değeri 1.1 trilyon dolar seviyesini kaybetmedi. FED tutanaklarında enflasyon hedefine ulaşılana kadar faiz artırımlarının süreceği mesajı verildi. Bazı katılımcıların 50 baz puan artırılması yönünde görüş bildirdiği dikkat çekti.

Bitcoin saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kripto komisyonculuğu Caleb and Brown’ın ticaretten sorumlu başkanı Jake Boyle, “Herkes bu yıl boyunca olacaklar konusunda temkinli. Bu noktada, 25 baz puanın 50 baz puandan daha az etkili olduğu temelinde duruş daha muhafazakar hale geldi gibi görünüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Boyle, kripto piyasasının bu günlerde sahip olduğu düzenleyici belirsizlikle birleştiğinde, bu yıl boyunca daha fazla oynaklık ve beklenmedik duyurular olabileceğini belirtti. Hisse senetleri, S&P 500 yüzde 0,2 kayıp yaşarken Nasdaq ve Dow Jones endeksleri enflasyonist ve durgunluk korkularının ortasında kayıplarını artırdı.

Küresel piyasalar ve kripto market, bugün açıklanacak önemli verilere tanıl olacak. İlk olarak Euro Bölgesi Ocak ayı enflasyon verileri açıklanacak. Yıllık bazda beklenti yüzde 8,6 seviyesinde geleceği yönünde.

Açıklanacak bir diğer veri ise ABD ekonomisinin büyüme rakamları olacak. FED’in faiz artırımlarının ekonomi üzerindeki etkisini gösteren en önemli verilerden biri olan Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın son çeyrekte yüzde 2,9 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%