Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin ETF Onayı Ardından Kripto Piyasasında Beklenti Ne?

Compass White analisti Chase White, 2024’te BTC’nin 55 bin dolar seviyesine gelemediği durumda küçük kripto madencilerinin faaliyetlerini koruyamayacağını belirtti.
Bitcoin ETF Onayı Ardından Kripto Piyasasında Beklenti Ne?
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 Ocak 2024 tarihinde spot Bitcoin ETF’ler için  onay verdi. Onayın ardından Bitcoin (BTC) 49 bin dolar seviyesine kadar çıksa da bu noktada tutunamadı.

SEC tarafından gelen onaydan sonra kısa süreli yükselişin ardından aşağı yönlü hareketlilikler ön plana çıktı. Bu süreçte kripto para madencileri de sert satışlardan büyük bir darbe aldı. Kripto para madenciliği yapan dijital varlık teknolojisi şirketlerinden Marathon Digital ve Riot Blockchain, geçtiğimiz haftayı yüzde 20’nin üzerinde kayıplarla tamamladı.

Kripto Para Madencileri Nasıl Etkileniyor?

Spot Bitcoin ETF onayından önce Bitcoin’in hash oranı her hafta yeni zirvelere ulaşıyordu. JPMorgan analisti Reginald Smith, bu durumun kripto para madencilerinin marjına zarar verdiğini söyledi. 2023’te yüzde 157 oranında yükselerek ralli yapan Bitcoin’den destek alan hash oranının yüzde 30’un üzerinde arttığını paylaştı.

Söz konusu süreçte BTC’nin 50-55 bin dolar seviyesine çıkamadığı durumda küçük madencilerin yeterli sermayeyi elde edemeyeceği ve faaliyetlerini kurmakta zorlanacağı ifade ediliyor.

Compass White analisti Chase White, yeni yılda düşük borca sahip ve bilançolarında Bitcoin ve nakit arasında bol likiditiye sahip düşük maliyet eğrisindeki madencilerin öne çıkacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

White, BTC’nin 45 bin dolar veya daha düşük bir seviyede işlem görmesi halinde sadece düşük maliyet gücüne sahip en verimli ve en yeni madencilerin dirençli kalabileceğini paylaştı.

Her dört yılda bir Bitcoin madenciliği karşılığında verilen ödülün yarıya indirilmesi olan Bitcoin yarılanması, arzın azalması nedeniyle gerçekleştirilen 6 ile 9 ay sonra BTC fiyatında büyük rallilerin görülmesine ortam hazırlayabiliyor. Fakat ödülün azalması madencilerinin gelirlerinde ciddi bir düşüş anlamına da geliyor.

75 Bin Dolar Beklentisi

Bitcoin ETF Onayı Ardından Kripto Piyasasında Beklenti Ne?Kaynak: Paratic Piyasalar

Bitcoin 15 Ocak saat 16.00 itibarıyla yüzde 0,4 düşüşle 42 bin 640 dolardan işlem görüyor.

ETF onayı, yarılanma ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimlerine gideceği beklentisiyle BTC için pozitif tahminler gelmeye devam ediyor. Compass White, BTC’nin 2024 yılının sonunda 75 bin dolara ulaşacağını öngörüyor. White, bu süreçte özel madencilerin zorlu bir durumdan geçtiğini ifade etti. Gerekçe olarak bu madencilerin halka açık madencilere göre sermayeye daha zor eriştiğini kaydetti.

White, favori madenci hisselerini Marathon Digital (MARA), Riot Platforms (RIOT), Iris Energy (IREN), CleanSpart (CLSK), Cipher Mining (CIFR) ve Bitfarms (BITF) olarak sıralıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.