Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Enflasyondan Koruyor mu? İşte Cevabı

CryptoCompare tarafından yapılan bir çalışma, 2022 yılına Bitcoin’in enflasyondan koruyup korumadığına odaklandı. Detaylar haberde…
Bitcoin Enflasyondan Koruyor mu? İşte Cevabı
HABER GİRİŞ

Dünya bu yılı yüksek enflasyonun gölgesi altında geçiriyor. Bu durum pek çok ülkenin merkez bankasının sıkılaştırma politikaları yürütmesine neden oluyor. Sıkılaşma hisse senetleri ve Bitcoin üzerinde büyük kayıpları beraberinde getirdi.

Kripto savunucuları, Bitcoin’in enflasyona karşı bir önlem olma yolunda olduğunu öne sürüyor. Araştırmalar ise BTC’nin bu ihtiyaca tam olarak yanıt vermediğini gösteriyor.

CryptoCompare tarafından paylaşılan bir araştırmaya göre 2022’de, piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum, Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) baskı günlerinde sırasıyla yüzde 6,5 ve yüzde 4,5 mutlak getiri kaydetti.

Bitcoin, Ethereum ve enflasyon tablosu.
Kaynak: CryptoCompare

Getirilerin yıllık ortalamanın üzerinde olması, varlıkların bir enflasyon riskinden korunma işlevi görme beklentisini karşılayamadığını gösteriyor.

Raporda kripto paraların, dijital varlık yerlileri tarafından uzun süredir önerilen bir anlatı olan enflasyondan korunma işlevi görmediğine yer verildi. BTC ve ETH’nin enflasyon ve nominal faiz oranlarıyla ters bir performans sergilediği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin’in bir hedge olarak hareket etme beklentisini karşılayamamasına rağmen, varlık son haftalarda 19.000-21.000 dolar aralığında fiyat istikrarı sergiledi. Kripto para biriminin oynaklığı 2018’den bu yana ilk kez Nasdaq ve S&P 500’ün altına düştü.

Bitcoin’in karışık performansı, varlığın önümüzdeki aylarda toparlanacağına dair genel bir piyasa inancına ilham veriyor. Şu anda, çoğu yatırımcı olası bir dip fiyat arayışındayken, araştırmacılar birikimin önceki ayı piyasalarından farklı olduğunu belirtiyor.

Bitcoin sahibi cüzdan tablosu
Kaynak: CryptoCompare

Farklı cüzdan boyutlarındaki tüm sahiplerin panik satış yaptığı son ayı piyasasının aksine, bu ayı piyasasında neredeyse tüm hesaplarda tutarlı bir birikim görüldüğü belirtildi. 10.000 Bitcoin’in üzerindeki hesaplar, artan kurumsal kabulden kaynaklanan bir artış görüldüğü ifade edildi.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 20.600 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu hafta içerisinde Federal Rezerv’in faiz kararını açıklamasının ardından, 21.000 doları aşmaya çalışıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.