Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin, Borç Görüşmeleri ve Enflasyona Rağmen Konumunu Koruyor

Bitcoin geride kalan haftada, küresel piyasalardaki endişelere rağmen, 26.000 dolar desteğini kaybetmedi. Ayrıntılar haberde...
Bitcoin, Borç Görüşmeleri ve Enflasyona Rağmen Konumunu Koruyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin ve Ethereum Mayıs ayının son haftasına girilirken, küresel piyasalardaki endişelere maruz kalmaya devam etti. ABD’de borç limitinin artırılmasına dair görüşmeler ve enflasyonun yüksekliğini sürdürmesi, kripto para piyasasını baskılıyor.

Bitcoin yazım itibarıyla 26.700 dolar seviyesinden işlem görürken, Ethereum ise 1.800 dolar bölgesinde bulunuyor. Ethereum’un Bitcoin ile yıldan bugüne performans farkı, BTC’nin yüzde 60’lık artışına karşı ETH’nin yüzde 52 yükselmesiyle tek haneye geriledi.

Mayıs ayından bu yana ETH/BTC oranı yüzde 6,7 arttı. Her iki varlık da 2023’teki ilk aylık kaybını kaydetmeye hazırlanıyor.

BTC saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yatırımcılar, ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Meclis Başkanı Kevin McCarthy’nin borç tavanı müzakerelerine odaklanıyor. 1 Haziran son teslim tarihinden önce bir anlaşmaya varılması yaygın olarak beklenirken, iki taraf Anma Günü hafta sonuna girerken henüz bir anlaşmaya varamadı.

Piyasalar aynı zamanda Cuma günkü ABD fiyatlarının Nisan ayında beklenenden fazla arttığını gösteren Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) raporunu takip etti. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek PCE, yüzde 0,3 artış beklentilerine karşı yüzde 0,4 arttı.

GCM Yatırım Banner

Beklenmeyen artış, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 14 Haziran’daki toplantısında faiz artırımlarını duraklatma olasılığını azaltıyor. FED Faiz Görüntüleme Aracından elde edilen son verilere göre 25 baz puanlık yeni bir faiz artırımı olasılığı yüzde 60’ın üzerine çıktı.

Federal Rezerv bugüne kadar yaptığı faiz artırımları ile fon oranını yüzde 5-5.25 oranına çıkardı. Faizlerin artışı, Kasım 2021’den bu yana kripto para piyasasında derin bir düşüşü beraberinde getirdi. BTC, 69.000 dolar olan zirvesinden yüzde 75’e yakın düşüş yaşadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.