Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Almak için Çok mu Geç? İşte BTC Fiyat Tahmin Senaryoları

2022 yılı kripto topluluğu için hiç kuşku yok ki oldukça inişli çıkışlı bir serüven oldu. Peki, bundan sonra iyimser olmalı mı? BTC fiyatı nereye gidebilir? Detaylar...
Bitcoin Almak için Çok mu Geç? İşte BTC Fiyat Tahmin Senaryoları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Krizlerin bitmek bilmediği bir yılın sonuna yaklaşırken kripto piyasasındaki belirsiz havanın dağılmayışı yatırımcıları rahatsız etmeye devam ediyor. Birçok yatırımcı ve analist, piyasanın yakın geleceğinin o kadar iyimser olmadığını ve toparlanmasının zaman alabileceğini ifade ediyor.

Bazı istisnalar dışında neredeyse tüm kripto para birimleri uzun süredir düşüş trendi içinde ve her biri tüm zamanların en yüksek seviyesinden (ATH) çok uzakta işlem görüyor. Bu nedenle, yatırımcılar şu anda neye yatırım yapacakları konusunda bazı açıklamalara ihtiyaç duyuyor. Bazıları, yönünü kripto yerine daha güvenli bulduğu varlıklara çeviriyor.

Analistler ve yatırımcılar, bunu akılda tutarak, “Bitcoin satın almak için doğru zaman mı, yoksa çok mu geç?” sorusunun cevabını arıyor. Amiral kripto para birimi şu an için 69 bin doların üzerindeki ATH’sinden yaklaşık yüzde 70 düşmüş durumda. Peki, bu derin düşüşten sonra bile, dijital para hala en popüler kripto varlıklardan biri mi?

İşte BTC’nin şimdiye kadarki performansına ve yakın gelecekteki 3 potansiyel fiyat senaryosuna bakış…

Bitcoin’in Şimdiye Kadarki Performansı

Bitcoin’in fiyat geçmişi hakkında aslında bilinenlerin dışında detaylandırılacak çok fazla şey yok. Dijital para, pazarın ilk orijinal para birimlerinden biri olarak uzun ve etkileyici bir varlığa sahip. Bununla birlikte 2022 yılı BTC için özel bir yıl oldu. Karşılaştığı çok sayıda büyük düşüş, hem kurumsal hem bireysel yatırımcıların kripto para biriminin yıl sonu durumunu daha çok merak etmesine neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Terra ekosisteminin çökmesinden sonra Nisan ayında 46 bin dolardan 28 bin dolara ilk önemli düşüşü gördük. BTC’nin piyasa değeri 900 milyar dolardan yaklaşık 400 milyar dolara düştü. Bunu, daha fazla hasara yol açan ve kabaca 320 milyar dolarlık mevcut BTC piyasa değeriyle sonuçlanan FTX çöküşü takip etti.

Tüm bunlar, kripto sahnesinin ne kadar değişken olduğunu bir kez daha gösterdi. Ancak, hala yatırımcıların keşfedebileceği 3 potansiyel BTC senaryosu mevcut…

BTC için 3 Fiyat Tahmin Senaryosu

Piyasa şu anda belirsizlikle dolu, ancak uzun vadeli tahminler bir dereceye kadar iyi görünüyor. Kripto varlığın kısa, orta ve uzun vadede nelere gidebileceği yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Kısa Vadede Bitcoin Nereye Gidebilir?

Özellikle dijital paraya ilgi duymaya devam eden bireysel yatırımcılar söz konusu olduğunda, BTC ilgi çekme konusunda pek eksiklik yaşamıyor. Hedge fonları, emeklilik sağlayıcıları, şirketler ve bankalar gibi önemli kuruluşların BTC üzerindeki etkisi de çok büyük.

Bunun yanı sıra, Orta Afrika Cumhuriyeti ve El Salvador başta olmak üzere çeşitli ülkelerin ne derece BTC sempatizanı oldukları biliniyor. Ayrıca Elon Musk ve Michael Saylor gibi öne çıkan birkaç isim de bulunuyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kısacası, dijital varlıkla hâlâ çok fazla kişi ve kurum ilgileniyor. Bu durum, daha hızlı bir toparlanma için daha fazla alan olup olmadığını merak etmemize neden oluyor. Uzun vadeli bir bakış açısıyla, şans yüksektir. Ancak kısa vadede bir süre beklemeniz gerekebilir. Sonuç olarak, BTC’nin bu yılki fiyat tahmini, hızlı bir şekilde toparlanmadan önce başka bir düşüşü gözlemleyebilir ve ardından maksimum 20.000 dolar seviyelerine kadar çıkabilir.

Orta Vade Daha Umut Verici

İşler yavaş yavaş yerleşmeye başladığından kripto paranın orta vadede daha fazla umut beslediği söylenebilir. Bu zaman dilimi içinde 2023 yılına bir adım atılmış olacak. Birçok yatırımcı piyasadan ne bekleyecekleri konusunda şimdiden meraklanmış durumda. Acaba pek çok kripto meraklısı için başka bir çılgın yıl olabilir mi?

Yeni yılda piyasaya sürülmesi beklenen pek çok dijital para olsa da Bitcoin hala en yakından takip edilmesi gereken kripto para birimi olma özelliğini koruyor. En çok denenmiş ve test edilmiş dijital para olduğu göz önüne alındığında, başka hiçbir dijital para şu ana kadar onu tahtından indirebilmiş değil.

Bitcoin’in teknolojisi dünya genelinde hızla benimsenmeye devam ediyor ve bu da nihai geri dönüşü için daha fazla umut veriyor. Dünya çapında 35 binin üzerinde Bitcoin ATM’si var ve bu benimsemenin orta vadede önemli ölçüde artması bekleniyor.

Tüccarların bile malları için ödeme yöntemi olarak giderek daha fazla Bitcoin kullandığını unutmamak gerek. Bu, varlığın küllerinden bir kez daha yükselmesine yardımcı olma potansiyeline sahip olan daha büyük BTC benimseme eğilimine katkıda bulunabilir. Ayrıca, ayı piyasaları kalıcı değildir ve BTC, dönem boyunca yeni bir zirveye ulaşma potansiyeline sahiptir.

Uzun Vade Hedefi Büyük!

Bakış açısını uzun vadeli bir perspektife kaydırdığımızda, biraz sabır ve inançla işler çok daha iyimser görünmeye başlamakta! İniş ve çıkışlarına rağmen kripto alanında çok fazla gelişme oluyor. Evet, Bitcoin ATH’sinden çok uzak, ancak bu, şu anki konumundan büyüme için çok daha fazla alan bıraktığı gerçeğine de işaret ediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Tüm kripto para birimleri arasında, Bitcoin’in daha fazla kazanç getirebileceğine olan inanç kendisine duyulan yüksek güvenin etkisiyle de daha fazladır. Bireysel yatırımcılar ve kurumlar, buna bağlı olarak düşüşleri bir fırsata çevirmeyi düşünüp BTC’yi diplerden toplamaya devam ediyor.

Bitcoin’in fiyatını yükseltebilecek en büyük projeler arasında Bitcoin ETF’si var. Birkaç kez uygulanmaya çalışılsa da SEC tarafından reddedildi. Bu nedenle, düzenlemeler sahneye girdiğinde, ETF muhtemelen onaylanacak ve 2025’in sonunda yaklaşık 100.000 dolara ulaşacağı tahmin edilen BTC’nin fiyatını artıracak.

Bitcoin Almak için Çok mu Geç?

Bu asla cevaplaması kolay bir soru değil. Ancak Bitcoin, kripto pazarında oldukça popüler bir varlık olduğundan, çoğu kişi kripto paranın mevcut düşük değerini kârlı bir giriş noktası olarak görüyor.

Bu, kripto varlıklar yükselirse, Bitcoin’in gelecekte kesinlikle başı çekeceği anlamına gelir. Değeri ne olursa olsun, Bitcoin’in her zaman için bir geri sıçrama geçmişi var. Bu nedenle yatırımcılar muhtemelen lider kripto para biriminin bir başka önemli geri dönüşüne tanıklık edeceklerdir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.