Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin 30 Günlük İşlem Hacmi ile Apple’ı İkiye Katladı

Metriklere bakıldığında, Bitcoin’in ayı piyasasına rağmen yüksek işlem hacmine sahip olduğu görülüyor.
Bitcoin 30 Günlük İşlem Hacmi ile Apple’ı İkiye Katladı
HABER GİRİŞ

Bitcoin geçtiğimiz aylar içerisinde tarihinin en sert düşüşlerinden birini yaşadı. Verilere bakıldığında, kripto para birimi düşüşe rağmen ticaret hacmi olarak geleneksel finansal varlık sınıflarına potansiyel bir alternatif olarak görülüyor.

Son aylarda hem hisse senetleri hem de kripto para birimleri için önemli dalgalanmalara rağmen, Bitcoin son 30 gün içinde Apple’ın en az iki katı işlem hacmi kaydetti.

Apple’ın 22 Temmuz’da sona eren 30 gün boyunca günlük ortalama işlem hacmi 11,6 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Apple 30 günlük işlem hacmi
Kaynak: YCharts

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin’in 30 günlük ortalama günlük işlem hacmi 27,7 milyar dolar seviyesindeydi. Bitcoin sürekli bir ayı piyasası yaşamasına rağmen Apple’dan en az 2,3 kat daha fazla işlem hacmi kaydetti.

Bitcoin son aylarda büyük satış baskısı ile karşı karşıya kalmasına rağmen, Apple’a kıyasla etkileyici bir hacmi korumayı başardı. 30 günlük dönem, Bitcoin’in -%56 getiri ile on yıl içinde en kötü üç aylık performansını kaydettiği 2022’nin ikinci çeyreğinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

BTC 20.000 doların altına düştü ancak geçtiğimiz günler içerisinde 24.000 dolara çıktı. Amiral gemisi kripto para birimi, toplam piyasa kapitalizasyonunu 1 trilyon doların üzerine çıkardı. Bitcoin yazım itibarıyla 420 milyar dolar piyasa değeri ile 22.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

BTC 30 günlük grafik
Kaynak: CoinMarketCap

Yüksek enflasyon ortamının ortasında, Bitcoin ve hisse senedi piyasası, özellikle Apple’ın Nasdaq endeksi, yüksek bir korelasyon gösterdi. Bitcoin hafta sonları ve tatil günlerinde bile 7/24 işlem yapma yeteneği sayesinde işlem hacmini korumayı başardı.

Bitcoin ve Nasdaq endeksi 2021’de mükemmel bir performans sergilerken, 2022’de büyük bir düzeltme sürecine girdiler.

Her iki yatırım ürünü de farklı varlık sınıflarına ait olsa da, Bitcoin’in Apple’ı yenme yeteneği, kriptonun artık yerleşik geleneksel varlık sınıflarıyla doğrudan rekabet içinde olduğunu gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın