Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Turizm Endeksi Sektör Şirket Hisselerindeki Artışla %9’a Yakın Yükseldi

Borsada turizm ve otelcilik şirketlerinin hisselerinde sert yükselişler olurken, bu durum içinde yer aldıkları endeksi günün en çok değer kazananı yaptı.
BIST Turizm Endeksi Sektör Şirket Hisselerindeki Artışla %9’a Yakın Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk lirası varlıklarında alım ağırlıklı bir günün yaşandığı hafta başında, en fazla artış turizm şirketlerinin yer aldığı sektör endeksinde gerçekleşti. Endeks altında işlem gören şirketlerin hisselerinde %10’a varan yükselişler gerçekleşti.

BIST turizm endeksi (XTRZM), saat 15.36’da %8,79 artıda işlem görüyor.
Turizm Endeksi %8,79 Artıda
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Endeks haftanın ilk işlem gününe 298,00 puanla, artıda başladı. Seansın ilk dakikalarında keskin, devam eden saatlerde daha sakin bir yükseliş grafiği çizdi. Günün en yükseğini 324,68 puan olarak kaydeden turizm endeksi %8,79’a denk gelen, 26,23 puanlık artış gösterdi.

Bugün turizm endeksi altında işlem gören tüm şirket hisselerinde pozitif tablo hakim oldu. En fazla yükselenler arasında %10 artan Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri (MAALT) yer alıyor. Şirket hisseleri gün içinde 193,60 liraya yükseldi.

Onu %9,93 artış gösteren Altın Yunus Çesme Turistik Tesisler A.Ş. (AYCES), %9,77 artan Ulaşlar Turizm Yatırımları ve Dayanıklı Tüketim Malları Ticaret Pazarlama A.Ş. (ULAS) ve %9,52 artan Martı Otel İşletmeleri A.Ş. (MARTI) hisseleri takip etti.

Turizm alt endeksinde günün en kötü performansını Metemtur Otelcilik ve Turizm İşletmeleri A.Ş. (METUR) gösterdi. Şirketin hisseleri saat 15.16’da %0,56 değer kazancıyla 25,24 liradan işlem görüyor. Diğer şirketlerin hisselerinde ise %7’leri aşan kazançlar gerçekleşti.

Petrokent Turizm A.Ş. (PKENT) hisseleri %7,67 yükselişle 2422 liradan, Ütopya Turizm (UTPYA) %7,53 artışla 24,00’ten, Avrasya Petrol ve Turistik Tesisler Yatırımlar A.Ş. (AVTUR) %8,66 artışla 2,51’den ve Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar A.Ş. (TEKTU) hisseleri %7,14 artışla 1,50’den işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu