Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin İlk Gıda Şirketi: “Ülker”

Ülker'in başarılı adımları BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne giren ilk gıda şirketi olmasını sağladı. İşte haberin detayları:
BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin İlk Gıda Şirketi: “Ülker”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul‘da işlem gören, kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin değerlendirildiği, Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi‘nde daha çok hizmet ve sanayi şirketleri bulunuyor. Sürdürülebilirlik ilkelerini ve 2024 hedeflerini “Bu Dünya Bizim” konsepti altında açıklayan Ülker ise 29 şirketin içerisinde yer almayı başarmış ilk gıda şirketi oldu. Markanın 2024 hedefleri arasında fabrikalarında karbon salım artışı olmadan büyüme, sıfır atıkla üretim, ambalajlarda kullanılan plastik ve kağıt kullanımında %20 azaltım gibi hedefler yer alıyor.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne katılmalarını çalışmalarının mükafatı olarak gören Ülker CEO’su Mehmet Tütüncü; “İşimiz gıda üretmek. Bunu yaparken bir elimiz toprağa diğer elimiz insana dokunuyor. Sürdürülebilirlik vizyonumuzu, iş yapış şeklimizin merkezine yerleştirerek yeni nesillerin daha mutlu yaşayabilecekleri bir dünya bırakmak için çalışıyoruz. ‘Bu Dünya Bizim’ konsepti altında topladığımız çalışmalarımızı çevre, değer zinciri, inovasyon, çalışanlar, toplumsal sorumluluk ve liderlik başlıkları altında sürdürüyoruz,” şeklinde açıklama yaptı.

Hedeflerini 2024 yılına kadar belirlediklerini ve bu alanda lider olmak istediklerini belirten Tütüncü, en önemli şeyin sürdürülebilirlik olduğunu söyledi.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan ilk gıda şirketi olmanın onları daha da teşvik ettiğini belirten Mehmet Tütüncü, bu durumun kendilerini memnun ettiğini dile getirdi. Yatırımcıların dünya borsalarında sorumlu kaynak tüketimi, üretim ve ticaret yapan şirket hisselerini seçtiğini belirten Tütüncü, tüketicilerin kaynaklarını yarını düşünerek kullanan üreticilerin ürün ve markalarına öncelik tanıdığını da belirtti. Özellikle genç yeteneklerin dünyaya karşı sorumlu iş stratejisi olan şirketlerde çalışmayı tercih ettiğini söyleyen Tütüncü, bu kuşaktan yararlanmak istediklerini de dile getirdi. 

Sürdürülebilirlik kavramının Ülker’in kurulduğu günden beri var olduğunu söyleyen Tütüncü, sürdürülebilirlik hedefleri hakkında da bilgi verdi. Buna göre şirketin 2024’e kadar belirlediği başlıca sürdürülebilirlik hedefleri şöyle;

GCM Yatırım Banner
  • Ürün başına karbon salınımını %40 oranında azaltmak
  • Lojistik kaynaklı karbon salınımını %20 azaltmak
  • Ambalajlarda kullanılan plastiği %20 azaltmak
  • Kağıt kullanımını %20 azaltarak, 6000 ton kağıt tasarrufu yapmak
  • Enerji verimliliğini %25 artırmak
  • Fabrikalarda %30 daha az su kullanmak.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın