Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Şirketlerinden Haberler: KATMR, PETKM, EKSUN, AKFGY

Borsada işlem gören şirketlerden Petkim, Akfen GYO, Eksun Gıda ve Katmerciler’in yatırımcılarına duyurduğu sıcak haberleri aşağıda bulabilirsiniz.
BIST Şirketlerinden Haberler: KATMR, PETKM, EKSUN, AKFGY
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hafta başından bu yana işlemlerin coşkulu olduğu ve günlük yüzde 5’leri aşan kapanışların gerçekleştiği Borsa İstanbul’da bugün hafif düzeltme geldi. BIST 100 endeksi güne yüzde 0,20 düşüşle başladıktan sonra pozitife döndü.

Endeks 5.549 puanlık açılışın ardından hafif toparlanarak 5.585 puana çıktı. Sektör endekslerinden bankalar ve spor öne çıkarken, BIST şirketlerinin son yayımladığı güncel haberleri derledik.

Katmerciler Yeni Sipariş Aldı (KATMR)

Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş., aldığı yeni siparişi Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamada yurt dışından 4 milyon 860 bin dolarlık muhtelif araç üstü ekipman siparişi alındığı ve teslimatın bu yıl içinde tamamlanacağı bildirildi.

Petkim’den Kar Payı Dağıtımı Açıklaması (PETKM)

Petkim Petrokimya Holding, kâr payı dağıtım işlemleri konusunu genel kurulda görüşerek karara bağladı. Buna göre ana ortaklığa ait net dönem kârından yedeklerin ayrılması sonrası kalan 6 milyar 576 milyon 410 bin liranın geçmiş yıl kârlarına aktarılması kararı genel kurulda onaylandığı bildirildi.

Eksun Gıda İhale Kazandı (EKSUN)

Eksun Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. UNRWA (United Nations Relief and Works Agency) buğday unu tedarik ihale sonucu hakkında açıklama yaptı. Söz konusu firma tarafından açılan 15 lot’dan oluşan toplam 29.700 ton buğday unu tedarik ihalesinin, toplam 22.968 tondan oluşan, 12 lot’unun kazanıldığı duyuruldu.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “Şirketimiz uhdesinde kalan payın toplam bedeli 8.935.789,50 USD‘dır.” ifadesine yer verildi.

Akfen Gayrimenkul’den Döviz Açıklaması (AKFGY)

Seçimlerin tamamlanıp, Türkiye’nin ekonomi anlamında yeni bir döneme girmesiyle birlikte Türk lirasındaki değer kaybı hızlandı. Döviz kurlarına müdahalenin çekilmesinin ardından Çarşamba günü yükseliş çok sert oldu. Lira, dolar ve Euro karşısında dün yüzde 7’den fazla değer kaybetti.

Son durum itibarıyla dolar 23,46, Euro 25,57 ile tarihi zirvelerini gördü. Dolardaki artış beraberinde zamları getirirken, birçok şirket ithalatta yaşayacağı zorluk nedeniyle zorunlu fiyat güncellemesi yapacağının sinyalini verdi.

Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’den bu sabah döviz kurlarındaki artışın etkileri hakkında açıklama gelirken, şu an için olumsuz bir durum olmadığı bildirildi.

Şirket açıklamasında “14.07.2023 tarihinde yapacağımız EUR cinsinden kredi ödememiz için EUR kurunu 23,79 olarak, 13.10.2023 tarihinde yapacağımız EUR cinsinden kredi ödememiz için EUR kurunu 25,51 olarak sabitlemiş olduğumuzdan, döviz kurunda yaşanmakta olan yükseliş bu yılki kredi ödemelerimizde olumsuz etki yaratmamaktadır.” ifadesine yer verildi.

Bunun yanında 2023’ün ilk 4 ayındaki gelirin yüzde 67’lik kısmının döviz cinsinden olması ve bu oranın yükselmesi sebebiyle kur artışlarının kar marjına pozitif etki yaratacağının beklendiği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.