Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul İki Günlük Kayıp Serisini %0.19’luk Hafif Primlenme ile Bozdu

Haftaya değer kaybı ile başlayan ve ikinci günde de bu tabloyu koruyan Borsa İstanbul hafif primlenme ile günü kapattı. EREGL gelişmesi ve hisselere bakış şöyle;
Borsa İstanbul İki Günlük Kayıp Serisini %0.19’luk Hafif Primlenme ile Bozdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul haftanın  üçüncü işlem gününde yataydadan pozitif ayrışma sergiliyor. BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününde gösterdiği kırılmayı Salı günü de teyit etmişti. Çarşamba günü yatayda gözlenen hareketler endeksin yataydan hafif pozitif ayrışarak kapanacağına işaret etmekte.

%0.19’luk bir değerlenme ile 91.002 puanda işlemlerine devam eden Borsa İstanbul 100 endeksinde en fazla değer kaybeden hisse senetlerinden dikkatimizi çeken DGZTE %17.74 değer kaybederek 8,30 TL/p’de, ADESE ise %19.90’lık bir kayıp ile 3,14 TL/p’den fiyatlanıyor.

Kayıplarla Geri Çekilen PP Seviyesinin Üzerinde Kapanış

İlk İki Günde Gözlenen Değer Kaybı Teknik Noktaları GevşettiEndeksi bugünkü hareketlerinde 90.835 (PP) seviyesinde ele aldığımız denge noktasında takip edilirken, 90.450 olası desteği ve 91.200 olası direncinde gözlemlendi. Şubat vadeli endeks kontratı ise yorumlanan 118.1333 desteği ve 113.0500 seviyesinde gözlenen direncinde izlendi. BIST 100 50 günlük hüssel hareketli ortalamasında bulunan 91.193 seviyesinin altında hareket etti.

Hisse senetlerine baktığımızda son zamanlarda sert geri çekilmelerinin ardından hafif primlenmeler gösteren TUPRS 115,80 TL/p’den işlem almakta. Hisse haftalık ve aylık farkında yatırımcısına kaybettirilen değişim oranları sırası ile negatif yönde %5.31 ve %5.08 oldu. THYAO bugün yatay primlenmesi ile zayıf hareketler sergiliyor ve %0.43 değer kazanarak 16,25 TL/p’den işlemlerine devam ediyor.

Endeksin En Duyarlısı XBANK Yeşil Tarafta

Fazla Duyarlı Bankacılık Endeksinde Olumlu YansımaBorsa İstanbul Bankacılık Endeksi hafta ortasında %0.32’lik bir değerlenme ile 117.309 seviyesinde grafikler oluştururken hareketli ortalamalarının üzerinde fiyatlanmakta. RSI (14) indikatöründe nötr bölgeye yükselen endeks STOCH (9,6) indikatöründe 99.542 seviyesinde aşırı alım yönünde gözleniyor. 12 bileşeninde en fazla değer kaybı QNBFB’de %1.54 ile gözlenirken en fazla primlenme ise son zamanlarında yatayda duran ancak bu hafta değer kazanımını artıran ISCTR’de %2.04 ile 4,51 TL/p’de gerçekleşiyor.

GCM Yatırım Banner

EREGL Aleyhine Sonuçlanan Davadan Gelişme

EREGL Bağlı Ortağı Davasında Gelişme Yurt içi şirket gelişmelerinde Ereğli Demir Çelik’in bağlı ortaklığı İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. tarafından İsdemir tesislerinde üretimi gerçekleşen ve İsdemir sınai üretimi için kullanılan elektrik ve kok gazı tüketim miktarı üzerinden yerel yönetim (belediye) tarafından alınan elektrik ve havagazı tüketim vergisinin tahakkuktan terki ve ödenen vergilerin iadesi talebi ilk derece ve Danıştay’da İsdemir aleyhine sonuçlanmıştı. 

2015 yılında tekrar açılan dava sonucunda İsdemir’in mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ve mülkiyet hakkı ihlalinin ortadan kalkması için davaların yargılama sürecine yeniden başlanmasına karar verildiği duyuruldu. EREGL %0.68 değer kaybederek 7,27 TL/p’den işlemlerine devam ederken hisse haftalık %2.81’lik bir kayıp gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın