Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Finansal Kiralama Alt Bileşenlerdeki %10’luk Artışla Yükseliyor

Finansal kiralama ve faktoring şirketlerinin yer aldığı sektör endeksi %3’lük artışla günün en çok yükseleni oldu.
BIST Finansal Kiralama Alt Bileşenlerdeki %10’luk Artışla Yükseliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Günün ikinci yarısında Türk lirası varlıklarındaki alıcılı seyir sürüyor. BIST 100 endeksi %0,78 artıda işlem görürken, alt göstergelerin hemen hepsinde oklar yeşili gösteriyor.

Saat 14.45 sularında yatırımcısına en fazla kazandıran finansal kiralama ve faktoring şirketlerinin yer aldığı sektör endeksi, en fazla kaybettiren ise metal ana sanayi oldu.

BIST finansal kiralama endeksi (XFİNK), saat 14.42’de %3,01 artıda işlem görüyor.
XFİNK %3 Artıda
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Endeks 30,26 artışla 1035,12 puandan işlem görürken, ilk yarıda gösterdiği güçlü performanstan uzaklaşmış durumda. Güne 1000,97 puandan başlayıp, saat 11.10 civarında 1038,53 puanla günün en yükseğini gördü. Ardından pozitif yatay hareket eden sektör endeksi, yine de günün en çok kazandıranı konumunu koruyor.

Alt bileşenlere bakıldığında en fazla artışın QNB Finans Finansal Kiralama A.Ş. (QNBFL) hisselerinde yaşandığını görmekteyiz. Şirket hisseleri %9,99’luk artışın ardından devre kesiciye girdi. Hisseler haftalık bazda %6,70, aylık %4 artarken, yıllık olarak %3,50 değer kaybetti.

İkinci en çok yükselen şirket hissesi Vakıf Finansal Kiralama ve Faktoring’e ait. %9,96 primlenen hisseler 12,47 liraya ulaştı. %4,10 değer kazancıyla işlem gören Şeker Finansal Kiralama endeks altında en çok artan üçüncü şirket oldu. 7,36 liradan işlem gören hisseler, yıllık bazda yatırımcısına %50’ye yakın kazandırdı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Creditwest Faktoring A.Ş. hisseleri %0,88, İş Finansal Kiralama A.Ş. ise %0,94 artıda işlem görüyor. Garanti Faktoring %1,86 düşüşle endeksin en kötü performansını sergileyen olarak öne çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.