Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 50’de Açığa Satışta Yukarı Adım 7. Güne Genişletildi

Borsa İstanbul, açığa satışta yukarı adım kuralının bugün de devam edeceğini duyurdu. Detaylar haberde...
BIST 50’de Açığa Satışta Yukarı Adım 7. Güne Genişletildi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, bu sabah bir kez daha açığa satışta yukarı adım kuralı açıklaması yaptı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamada BIST 50 Endeksi’nde yer alan paylarda 14 ile 21 Eylül tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de uygulanacağı belirtildi. Böylelikle karar 7 güne uzatıldı.

KAP bildiriminde şu ifadelere yer verildi:

“Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.”

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğuna dikkat çekildi. Bu nedenle yatırımcılarla yatırım kuruluşları tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli özenin gösterilmesi gerektiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın