Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 50’de Açığa Satışta Yukarı Adım 3. Haftaya Genişledi

Borsa İstanbul duyurdu: BIST 50 endeksindeki paylara açığa satışta yukarı adım kuralı bugün de uygulanacak.
BIST 50’de Açığa Satışta Yukarı Adım 3. Haftaya Genişledi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul AŞ, bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP), son iki haftadır her sabah yaptığı duyurusunu yineledi. Açıklamada, “BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 14/09/2022 ile 03/10/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 04/10/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.” ifadesi paylaşıldı.

Ekim ayına da bu kuralla giriş yapan BIST 50 endeksinde açığa satışta yukarı adım kuralı, böylece iki haftayı tamamlayıp, üçüncü haftaya genişlemiş oldu.

KAP, bilgilendirmesinde açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebileceği bir kez daha yinelendi.

Yatırımcılar, gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışların da açığa satış kapsamında olması sebebiyle dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

Açığa satış yukarı adım (up-tick rule) kuralı, daha çok yüksek satışların ve dalgalanmaların çok olduğu dönemlerde satış baskısını azaltmak için kullanılan bir yöntem.

GCM Yatırım Banner

Borsada Eylül ayının ortasından bu yana devam eden volatilite de yaşanan düşüşlerin azalmasını amaçlayan bu kuralın devam etmesini gerektirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.