Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Deprem Etkisi! İşlem Değerleri Dudak Uçuklattı

Borsada usulsüzlük yaptığı iddia edilen 10 kişi için yakalama kararı verilmişti. Şahıslardan birinin 1 trilyon 421 Milyar TL’lik işlem yaptığı ortaya çıktı.
Borsada Deprem Etkisi! İşlem Değerleri Dudak Uçuklattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz gün borsa işlemlerinde usulsüzlük yapıldığı ve Sermaye Piyasası Kanunu’na aykırı hareket ettiği iddia edilen 8 kişi hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında haksız kazanç elde ettiği ifade edilen 10 şüpheli hakkında yakalama kararı verilmişti.

Söz konusu şüphelilerin aralarındaki M.A ve şirketinin 13 Eylül’de toplam 1 trilyon 421 milyar 147 milyon 772 bin 46 TL değerinde pay piyasalarında işlem gerçekleştirdiği ve piyasadaki en büyük alıcı olduğu tespit edildi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 1 Temmuz 2021 ve 21 Eylül 2022 arasındaki inceleme döneminde meydana gelen fiyat ve miktar hareketlerinin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde bir rapor hazırlandığını duyurdu.

Dilekçedeki 8 kişinin kullandıkları hesaplar ile bankacılık sektörü paylarına ait işlem piyasalarındaki hareketliliklerinin, dolandırıcılık suçunun unsurlarını oluşturduğu belirtildi. Kişilerin milli ekonomiye ve borsada alım satım yapan kişilerin menfaatlerine zarar verdiği aktarıldı.

Ayrıca SPK hükümlerine göre sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin yanlış ve yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım satım yapmak, emir vermek, emir iptal etmek ve değiştirmek gibi işlemlerinin piyasa dolandırıcılığı suçu olarak düzenlendiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Şüpheli M.A, Piyasanın En Büyük Alıcısı Oldu

13 Eylül 2022 tarihinde, M.A. ve şirketinin toplam 1 trilyon 421 milyar 147 milyon 772 bin 46 lira değerinde işlem gerçekleştirdiği belirtildi. Söz konusu faaliyet ile piyasadaki en büyük alıcı konumunda olduğu paylaşıldı.

Açıklanan raporlarda, şüpheliler arasında akrabalık bağı olduğu, birbirine vekalet verdikleri ve para gönderdikleri bilgisi yer aldı. Piyasa güvenilirliğinin sarsılması neticesinde kamunun uğradığı zararın net olarak anlaşılması mümkün olmadığından, hüküm uyarınca elde edilen menfaate el konulmasına karar verilmesi talep edildi.

Dilekçede, adli para cezası kararı verilmesi durumunda cezanın suçun işlenmesi ile elde edilen menfaatten az olamayacağına ilişkin hükmün dikkate alınması istendi.

Başlatılan soruşturma kapsamında yakalama kararı verilmişti. Operasyonda 10 şüpheliden 8’i yakalanırken 2 şüphelinin yurt dışında olduğu tespit edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın