Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 50 Ekim Ayına Açığa Satışta Yukarı Adım Kuralıyla Girdi

BIST 50 endeksindeki paylara açığa satışta yukarı adım kuralının bugün de uygulanmasına karar verildi.
BIST 50 Ekim Ayına Açığa Satışta Yukarı Adım Kuralıyla Girdi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, BIST 50 Endeksi’ndeki paylar için açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralına dair güncel açıklama Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapıldı. BIST 50’de açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı 14 Eylül 2022 tarihinde başlamıştı.

O tarihten bu yana devam eden kuralın, 3 Ekim 2022 işlemlerinde de uygulanmasına karar verildiği duyuruldu. Ekim ayına söz konusu kuralla giren endekste, böylelikle 14 gündür açığa satışta yukarı adım uygulanıyor.

Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebileceği açıklaması yapılan duyuruda, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabileceği söylendi.

BIST 50 Endeksi Geçen Hafta Pozitif Kapandı

50 büyük şirketin hisselerinden oluşan BIST 50 endeksi (XU050), Cuma günü yüzde 0,86 artışla 2.818 puandan kapanış yaptı.

Endeks, haftalık bazda yüzde 2,38, aylık yüzde 1,58 oranında geriledi. Öte yandan yıllık getirisi yüzde 130’a yaklaşmış durumda.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.