Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 50’de Açığa Satışta Yukarı Adım 13. Gününde

Borsa İstanbul, BIST 50 Endeksi’ndeki paylar için bu sabah bir kez daha açıklamada bulundu. 14 Eylül'den bu yana uygulanan kurala devam ediliyor.
BIST 50’de Açığa Satışta Yukarı Adım 13. Gününde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’dan BIST 50 Endeksi’ndeki paylarda açığa satışta yukarı adım kuralı açıklaması geldi. Bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan duyuruya göre BIST 50’de yer alan paylarda 14-29 Eylül tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da uygulanmasına karar verildi.

Böylelikle BIST 50’de açığa satışta yukarı adım 13. güne genişletildi.

Borsa İstanbul’un açıklamasına göre açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Fakat açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması durumunda açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılar ve yatırım kuruluşları tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkatin gösterilmesi istendi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.